Testy samochodów

Renault Clio RS – jak włączyć tryb Race?

W nowej generacji Clio RS dostępne są trzy tryby jazdy - Normal, Sport i Race. Ten ostatni wyłącza niemalże całą elektronikę i generuje największe doznania, w tym uaktywnia Launch Control. Jednak jego włączenie jest nieco skomplikowane.

W nowej generacji Clio RS dostępne są trzy tryby jazdy – Normal, Sport i Race. Ten ostatni wyłącza niemalże całą elektronikę i generuje największe doznania, w tym uaktywnia Launch Control. Jednak jego włączenie jest nieco skomplikowane.

Niemalże w każdym samochodzie znajdziemy dziś różne tryby działania. Czasem ogranicza się to do „Eco”, jak np. w Hondzie Civic, a czasem do specjalnych trybów sportowych i wyścigowych, przykładowo jak w Golfie GTI. Do ich uruchomienia zazwyczaj niewiele potrzeba i ogranicza się to do przekręcania pokrętła (Ferrari 488), kliknięcia przycisku (Lamborghini Huracan), czy wybrania trybu na ekranie systemu inforozrywki (Audi RS6 Avant).

Inżynierowie Renault Sport tworząc Clio RS zaprojektowali system nieco trudniejszy w uruchomieniu. Z jednej strony zapobiega on przypadkowemu odłączeniu elektroniki, gdy chcemy jedynie włączyć tryb Sport, a z drugiej ogranicza on możliwość włączenia trybu Race przez osoby przypadkowe lub nie znające samochodu.

Procedura jest bardzo zbliżona do włączenia trybu Sport. Jego uaktywniamy poprzez jednorazowe kliknięcie przycisku „R.S.” w tunelu środkowym. Wtedy zapala nam się zielona ikonka „Renault Sport” między zegarami, silnik włącza wyższe obroty, a podczas gazowania i zmiany biegów słychać strzelanie z układu wydechowego.

Renault Clio RS Trophy / fot. Michał Śniadek (CarTests Polska)

Tryb Race ma kilka wymagań, które należy spełnić zanim będziemy się mogli nim rozkoszować. Jako, że po jego włączeniu auto odłącza wszelkie wspomagacze, wymagane jest ułożenie automatycznej przekładni w tryb manualny. Pozwala on na ręczną zmianę biegów z wykorzystaniem łopatek przy kierownicy.

Drugim wymaganiem jest przytrzymanie przycisku „R.S.” przez minimum 5 sekund. Jeśli jedynie go klikniemy nadal uruchomimy wyłącznie tryb Sport. Po upływie tego czasu zobaczymy zieloną ikonkę „Renault Sport” między zegarami, obok nich napis „Race”, a także wyświetli się komunikat o wyłączeniu kontroli trakcji i systemów bezpieczeństwa.

Teraz nowe Renault Clio RS będzie miało uaktywniony system Launch Control, utwardzony zostanie układ kierowniczy oraz wyłączona zostanie kontrola trakcji i system Start-Stop gaszący silnik. Co więcej, podczas zmiany przełożeń usłyszymy strzelanie z wydechu, a także jednostka napędowa będzie pracowała na nieco wyższych obrotach podczas postoju. Wszystko to razem wzięte pozwoli na znacznie lepsze wrażenia za kierownicą, a na torze pozwoli uzyskać lepsze czasy okrążeń.

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz