Supersamochody

Produkcyjna wersja Devel Sixteen przekroczy 500 km/h

Jaką prędkość maksymalną samochód z silnikiem o mocy 5000 KM jest w stanie osiągnąć? Szef inżynierii Devela Sixteen - Paolo Garella - rzuca nieco światła na tę sprawę.

Jaką prędkość maksymalną samochód z silnikiem o mocy 5000 KM jest w stanie osiągnąć? Szef inżynierii Devela Sixteen – Paolo Garella – rzuca nieco światła na tę sprawę.

Po oficjalnym zaprezentowaniu Devela Sixteen na tegorocznej edycji imprezy Dubai Motor Show, w sieci dosłownie zapłonęło. Na wieść o hipersamochodzie wyposażonym w silnik o mocy 5000 koni mechanicznych, fani motoryzacji rzucali wszystko i siadali do czytania jakichkolwiek informacji o tym pojeździe. Cześć negowała sens jego powstawania, część dalej twierdziła, że jego zbudowanie jest niemożliwe, ogromna rzesza ludzi jednak, zakochała się od pierwszego wejrzenia. Błyskawicznie pojawiły się pytania o rzeczywiste osiągi tego auta. Szef inżynierii marki – Paolo Garella postanowił w wywiadzie z portalem Road and Track, rozwiać niektóre wątpliwości.

Przypomnijmy, że pierwotne informacje mówiły, jakoby pod maską samochodu, znalazł się 12,3 litrowy silnik, quad-turbo V16 o mocy „zaledwie” 5000 koni mechanicznych. Teraz wiemy, że pojazd oferowany będzie w trzech wariantach mocy. Pierwsza wersja, dostępna za cenę 1,6 miliona dolarów, wyposażona zostanie w 1500 KM, druga za 1,8 miliona dolarów, w 3000 KM. Topowa odmiana będzie posiadać 5000 KM i zaprojektowana została jedynie na potrzeby wyścigów równoległych i nie zostanie dopuszczona na publiczne drogi. Nie jest to jednak wielka strata, ponieważ już drugi możliwy wariant będzie stanie osiągnąć wspomnianą prędkość około 515 km/h.

W swoim wywiadzie, Garella zaznaczył, że według czystych kalkulacji, do osiągnięcia prędkości przekraczającej 500 km/h potrzeba około 1,500 – 1,800 koni mechanicznych, gdy jednak przejdziemy do praktyki, okazuje się, że potrzebnych jest rzeczywiście z 2,700 – 3,000. Ogromną przeszkodą w biciu takich rekordów jest nie samo stworzenie wystarczająco mocnego silnika. Potrzebna jest także odpowiednia skrzynia biegów, zawieszenie oraz wyjątkowo aerodynamiczne nadwozie. Z tego też powodu firma przeprowadza aktualnie intensywne prace nad specjalną dwu-sprzęgłową skrzynią biegów.

Marka w przeciągu nadchodzących 12-14 miesięcy zamierza wybudować prototyp Devel’\a Sixteen z działającymi wszystkimi podzespołami. Tym samym, nie powinniśmy spodziewać się zobaczyć drogowej, skończonej wersji auta przed upływem około dwóch lat. Mimo co, warto jest chyba czekać.

Devel Sixteen – Dubai Motor Show 2017

Zdjęcia: Shmee150 / YouTube

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz