Testy samochodów

Honda Civic X – szatan na kołach

Krwista czerwień, czarne dodatki, numer rejestracyjny “666” i piekielnie mocny silnik - nowa Honda Civic trafiła do naszej redakcji w wyjątkowej wersji.

Krwista czerwień, czarne dodatki, numer rejestracyjny “666” i piekielnie mocny silnik – nowa Honda Civic trafiła do naszej redakcji w wyjątkowej wersji.

Nowa Honda Civic to samochód o iście niebanalnym wyglądzie. Design zwraca na siebie uwagę i przykuwa wzrok niczym auto z półki wyższej o co najmniej dwa oczka. Nadwozie zostało całkowicie przeprojektowane, posiada ogromną ilość przetłoczeń i ostrych krawędzi, a tył jest wyraźnie podniesiony do góry. Civic 10. generacji nadal przywodzi na myśl “UFO”, lecz w tym wypadku reakcje są wyłącznie pozytywne.

W kolorze krwistej czerwieni znanej w katalogu Hondy jako “Rallye Red” samochód prezentuje się fenomenalnie. Warto dodać, że jest to lakier nie wymagający od nas dopłaty. Całość bardzo dobrze kontrastuje z czarnymi wlotami powietrza, atrapą grilla, felgami, czy wykończeniem tylnych lamp i szyberdachem.

Ważnym dodatkiem tego egzemplarza jest wyjątkowy numer rejestracyjny. Aby uzyskać tablicę zawierającą numer 666 bez zamawiania indywidualnej rejestracji, pracownicy Hondy czatowali tygodniami w lokalnym wydziale komunikacji. Efekt jest zdumiewający – oprócz wyczekiwanej cyfry, udało się uzyskać również “5W”, które w przypadku auta prasowego pasuje idealnie – jest to nawiązanie do klasycznych pięciu pytań dziennikarskich.

Wsiadając do środka efekt “wow” nie znika. Honda zaprojektowała wnętrze bardzo odważnie i zastosowała modernistyczny design. Zasiadając za kierownicą mamy przed oczami wyświetlacz, w którym główne skrzypce gra obrotomierz. Prędkość jest jedynie liczbowym wskaźnikiem.

Deska rozdzielcza wygląda nowocześnie i posiada sporo przetłoczeń, a konsola centralna z 7-calowym wyświetlaczem jest nieco wysunięta, co daje efekt przymocowanego tabletu. Panel klimatyzacji jest mocno “okrojony” z uwagi, że większość opcji ustawimy za pomocą wyświetlacza systemu inforozrywki. Wszelkie przełączniki znajdziemy wokół skrzyni biegów, na kierownicy lub schowane po lewej stronie.

Nowa generacja Civica wyróżnia się masywnym tunelem środkowym. Teraz on wyraźnie oddziela przednich pasażerów od siebie i jest bardzo pojemny i praktyczny. Posiada przesuwany podłokietnik oraz dwa miejsca na kubki lub nawet 2-litrową butelkę. Pozwolił także wygospodarować miejsce na wewnętrzny schowek za dźwignią skrzyni biegów. Taki zabieg mocno może się kojarzyć z dawnymi modelami Volvo.

Ciekawym dodatkiem byłoby podświetlenie ambientowe wnętrza w kolorze czerwonym, lecz tej opcji nie znajdziemy w katalogu Hondy w przypadku bazowego Civica. Dostępne jest ono opcjonalnie w osobnym katalogu akcesoriów, a cena wynosi ok. 2000 zł. W topowych wariantach modelu powinno to być w standardzie, podobnie jak w konkurencyjnych Renault Megane czy Skodzie Octavia.

Ilość miejsca w przednim rzędzie jest spora, choć wysokie osoby zasiadające w fotelu kierowcy mogą narzekać na ilość miejsca na prawą nogę. Fotele mają za to ogromny zakres regulacji wysokości, co pozwala na siedzenie naprawdę nisko, niczym w sportowym samochodzie.

Z tyłu jest podobnie. Siadając nasza pozycja jest niska, jednak ilość miejsca jest w porządku. Spokojnie zmieszczą się tutaj osoby dorosłe i nawet dłuższa, kilkuset kilometrowa trasa nie jest uciążliwa. Dodatkowo, skrajne miejsca tylnej kanapy posiadają ukryte uchwyty IsoFix co ułatwi montaż fotelika dziecięcego.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od poprzedniej generacji, z tyłu podłoga nowego Civica nie jest niemalże równa, ale posiada wyraźny tunel środkowy. Nieco ogranicza to ilość miejsca na nogi i w porównaniu z poprzednikiem, należy uznać to za wadę.

Nowy Civic posiada w pełni poprawny bagażnik. Przestrzeń załadunkowa jest foremna, a próg załadunku nie jest przesadnie wysoko. Na papierze pomieści on 478 litrów, co pozwala na spokojne zapakowanie czterech walizek i kilku drobnych rzeczy w dłuższą podróż.

Osoby chcące przesiąść się z poprzedniej generacji może zdziwić fakt nie występowania składanych tylnych siedzeń, czyli tzw. Magic Seats. W 10. generacji składane jest jedynie oparcie kanapy. Nie wpływa to jednak na pojemność samochodu, gdyż po złożeniu tylnych oparć zmieścimy aż 1245 litrów, czyli o 35 litrów więcej.

Porównanie pojemności bagażnika
Samochód Minimalna pojemność Maksymalna pojemność
Honda Civic VIII (2006-2011) 415 l 1282 l
Honda Civic IX (2012-2017) 477 l 1210 l
Honda Civic X (2017-teraz) 478 l 1245 l

Dane techniczne

Paliwo
Benzyna
Silnik
0,0
Nadwozie
Hatchback

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Ten wpis posiada więcej niż jedną stronę:

Dodaj komentarz