Czy Porsche 919 Evo pokonało tor Nürburgring w 5 minut?

Spekulacje na temat czasu okrążania Porsche 919 Evo na torze narastają.

Spekulacje na temat czasu okrążania Porsche 919 Evo na torze narastają.

Aktualny rekord okrążenia pełnej pętli toru Nürburgring wynosi 6:11,13 i został ustanowiony przez Porsche 956 w 1983 roku. Wszystko wskazuje, że niedługo możemy mieć ogłoszony nowy rekord, który również będzie należał do Porsche.

Wszystko za sprawą zawitania w tym tygodniu na tor Porsche 919 Evo w specyfikacji bez ograniczeń wynikających z wymogów ścigania się w klasie WEC. Auto niedawno pobiło rekord toru Spa-Francorchamps i okazało się szybsze o 0,7 s od bolidu F1, za którego kierownicą siedział Lewis Hamilton oraz o 12 s od podstawowego Porsche 919. Neel Jani przejechał pełne okrążenie w czasie 1:14,77 i aktualna zarejestrowana prędkość maksymalna bolidu wynosi 359 km/h.

Nowym celem jest kultowy tor Nürburgring, którego aktualne rekordy należą do Porsche – zarówno ogólnego oraz najszybszego samochodu dopuszczonego do ruchu. Począwszy od 20 września 2017 roku nowym rekordem może się poszczycić Porsche 911 GT2 RS w czasie 6:47,3. Wszystko wskazuje, że testy przebiegły bardzo pomyślnie, a za nieoficjalne wyniki zabrali się niemieccy specjaliści od tego toru.

Jednym z nich jest Misha Charoudin, youtuber, który ma na swoim koncie udane predykcje czasów 911 GT2 RS oraz 991.2 GT3 RS co do sekundy. W tym wypadku do swoich wyliczeń musiał wykorzystać punkty odniesienia z innych torów i pojazdów, gdyż auto nie przejechało jeszcze całego toru za jednym razem, więc nie jest to na tyle proste aby stać ze stoperem i czekać aż auto ponownie przejedzie.

Udało mu się wyliczyć, że Porsche 919 Evo przejechało przez zakręt Breidscheid w czasie 2:42, co oznacza, że na tym etapie jest szybsze od Porsche 911 GT2 RS o 30 sekund, co przekłada się na wskaźnik 0,81. Po dokładniejszych wyliczeniach uznał, że najpewniejszym wyznacznikiem będzie 0,76, co przekłada się na czas 5:09 – tak, o 1,02 min szybciej niż aktualny rekord toru Nürburgring. Dokładne wyjaśnienie do obejrzenia na filmie poniżej.

Ostatni egzemplarz bolidu nazwany Porsche 919 Evo jest napędzany 2-litrowym silnikiem V4 o mocy 720 KM i jest wspomagany przez jednostkę elektryczną o mocy 440 KM. Pojazd po poważne modyfikacje aerodynamiczne, które pozwoliły zwiększyć docisk o 53% i pozbawiono go wszystkich zbędnych elementów w tym świateł.

Przeczytaj zestawienie najszybszych czasów okrążeń toru Nürburgring w 6 kategoriach:

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz