Porsche zakupiło 10% akcji chorwackiego Rimac Automotive

Porsche wkracza w rynek samochód elektrycznych. Po oficjalnej zapowiedzi pierwszego elektrycznego auta - modelu Taycan, właśnie ogłoszono zakupienie 10% akcji Rimac Automotive, wiodącego producenta elektrycznych hipersamochodów.

Porsche wkracza w rynek samochód elektrycznych. Po oficjalnej zapowiedzi pierwszego elektrycznego auta – modelu Taycan, właśnie ogłoszono zakupienie 10% akcji Rimac Automotive, wiodącego producenta elektrycznych hipersamochodów.

Rimac Automobili projektuje i produkuje komponenty do pojazdów elektrycznych, a także zajmuje się też produkcją własnych samochodów elektrycznych. Porsche podkreśla, że liczy na współpracę firmy w zakresie współtworzenia samochodów. Niemiecki producent na poważnie planuje wejść w branżę samochodów elektrycznych. i ostatnio oficjalnie zapowiedział swój pierwszy elektryczny model – Porsche Taycan. Jest to produkcyjna wersja koncepcyjnego Porsche Mission E i ma zostać oficjalnie ujawniony w przeciągu kilku tygodni.

Budując całkowicie elektryczne, dwuosobowe auta sportowe, takie jak Concept One czy C Two, a także podstawowe zespoły do samochodów, Rimac w imponujący sposób demonstruje swoje kwalifikacje w dziedzinie elektromobilności” – mówi Lutz Meschke, wiceprzewodniczący zarządu oraz członek zarządu ds. finansów i IT w Porsche. A następnie dodaje: „Czujemy, że podejście i pomysły Rimaca są wyjątkowo obiecujące, dlatego liczymy na naszą ścisłą współpracę w postaci partnerstwa rozwojowego”.

Chorwacji producent stał się ogromnie popularny z uwagi na udział ich pierwszego samochodu – Rimac Concept_One – w programie motoryzacyjnym The Grand Tour, czyli w nowym show Jeremy’ego Clarksona, Jamesa Maya i Richarda Hammonda w Amazon Prime. Niestety ich samochód został rozbity na planie podczas nagrywania wyścigu górskiego w Szwajcarii. Richard Hammond wyleciał na jednym z zakrętów, przeleciał 300 metrów ciągle dachując, a następnie wylądował na dachu. Udało mu się opuścić pojazd o własnych siłach tuż przed tym jak auto się zapaliło i doszczętnie spłonęło. Z uwagi na bardzo wytrzymało konstrukcję Concept_One, Hammond doznał jedynie urazu lewej nogi i drobnego wstrząsu.

Aktualnie w ofercie posiada modelu C_Two, który został pokazany w macu bieżącego roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Jednostki napędowe nowego elektrycznego supersamochodu generują łącznie 1914 KM oraz 2300 Nm momentu obrotowego. To pozwala na sprint od 0 do 60 mph (96 km/h) w 1,95 s i maksymalnie rozpędzić się do 412 km/h. Samochód posiada zasięg do 650 km, a ładowanie akumulatorów do 80% trwa zaledwie 30 minut. Planowana jest produkcja 150 sztuk, z czego większość jest już wyprzedana.

Rimac C_Two

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz