Samochody elektryczne

BMW i3 z nowymi bateriami przejedzie do 700 km!

Elektryczny samochód od BMW wkrótce otrzyma nowy zestaw baterii, który znacząco zwiększy jego praktyczność.

Elektryczny samochód od BMW wkrótce otrzyma nowy zestaw baterii, który znacząco zwiększy jego praktyczność.

Problemem samochodów elektrycznych od lat jest niski zasięg na jednym ładowaniu. Auta zazwyczaj wykorzystują baterię 20-30 kWh, co pozwala przejechać zaledwie nieco ponad 100 kilometrów na jednym „tankowaniu”. To w zupełności wystarcza do jazdy po mieście, jednak uniemożliwia wyjazd w dłuższą podróż.

Pierwszym producentem, który postanowił pokazać, że auta elektryczne mogą sprawdzić się w trasie była Tesla. Ich topowy Model S już nawet z baterią 70 kWh pozwalał na bezproblemowe przejechanie nawet 400 km, a dziś jest w sprzedaży z baterią 100 kWh. W planach amerykańskiej firmy jest stworzenie akumulatorów o łącznej pojemności 200 kWh, co będzie pozwalało przejechać nawet 1000 km z prędkością autostradową. W taką baterię ma być wyposażona nowa generacja Tesli Roadster.

Teraz do producentów oferujących samochód elektryczny o wysokim zasięgu dołącza BMW. Do oferty modelu i3 wkrótce pojawi się zestaw akumulatorów Lion E-Mobility o pojemności 100 kWh. To aż 3 razy większa pojemność niż dotychczas.

Nowe baterie, które nadal są w fazie prototypu, wykorzystują nowy system chłodzenia cieczą, który pozwolił na gęstsze rozmieszczenie ogniw elektrycznych. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, każde z ogniw jest wyposażone we własny bezpiecznik, a moduły komunikują się ze sobą z użyciem podczerwieni.

W przypadku zastosowaniu tego zestawu w BMW i3, pozwala on na przejechanie na jednym ładowaniu nawet 700 kilometrów. Warto zaznaczyć, że ten system waży ok. 430 kg, co jest ponad dwa razy więcej niż aktualny akumulator.

źródło: Autoblog

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz