Porsche przejmie zwierzchnictwo nad Lamborghini od Audi?

Już w styczniu przyszłego roku zarząd nad Lamborghini trafić ma w ręce Porsche.

Już w styczniu przyszłego roku zarząd nad Lamborghini trafić ma w ręce Porsche.

W rodzinie Volkswagen AG ostatnio się dzieje. Seat przejął miejsce Skody na dnie układu pokarmowego grupy, a czeska marka skoczyła o jeden poziom w hierarchii wyżej, stając się marką nieco bardziej premium. Teraz, według najnowszych plotek nastąpić ma kolejny rozłam. Audi mające od lat zwierzchnictwo nad Lamborghini stracić ma swoją władzę na rzecz bardziej sportowego Porsche.

Jak donosi amerykański portal Automobile Magazine na początku przyszłego roku włoska marka zostanie całkowicie oddana w ręce Porsche. Wpływ niemieckiej firmy ma być znaczący i mocno oddziaływać na Lamborghini.

Volkswagen rzekomo chce, aby sportowe samochody z oferty koncernu korzystały w jak największym stopniu z komponentów zaprojektowanych i zbudowanych przez markę ze Stuttgartu. W przypadku Lamborghini może powodować to aktualnie pewne komplikacje, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że firma pracuje nad następcą Aventadora, który ujrzeć ma światło dzienne w 2022 roku. Prace są już na dosyć zaawansowanej fazie, więc nagłe wklejenie w projekt podzespołów Porsche mogłoby mocno zaburzyć proces projektowania auta.

Dlatego też najprawdopodobniej Volkswagen pozwoli zbudować Włochom swoje najnowsze dziecko bez większego wpływu niemieckiej inżynierii, sytuacja będzie jednak stanowczo inna w przypadku następcy Huracana. Pojazd jest jeszcze we wczesnej fazie produkcji, dlatego jeżeli Porsche rzeczywiście przejęłoby zwierzchnictwo nad Lamborghini, miałoby ono duży wpływ na proces powstawania auta.

Jak dotąd plan włochów zakładał zbudowanie następnego Aventadora i Huracana wokół tej samej architektury. Jest szansa, że jeszcze tak się stanie, pojawia się teraz jednak możliwość, że Porsche, Audi i Lamborghini połączą wspólne siły aby zbudować nową aluminiową platformę, na której bazować będą wszystkie przyszłe, sportowe auta z rodziny Volkswagena.

Lamborghini Aventador SVJ

źródło: Automobile Magazine via Carscoops

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz