BMW Serii 8 bez silnika V12

Według najnowszych informacji pochodzących od bawarskiej firmy, pod maskę ich najnowszego dziecka nigdy nie trafi silnik V12.

Według najnowszych informacji pochodzących od bawarskiej firmy, pod maskę ich najnowszego dziecka nigdy nie trafi silnik V12.

Odkładając na bok SUV-y, BMW Serii 8 to najważniejszy pojazd znajdujący się aktualnie w ofercie niemieckiej marki. Auto oficjalnie pokazane zostało światu w połowie tego roku, wraz z dwoma silnikami jakie umieszczone mogą zostać pod maską samochodu. Pierwszy z nich to jednostka diesla o pojemności 3 litrów z sześcioma cylindrami, która generuje moc 335 KM i 680 Nm. Druga to 4,4-litrowe V8 twin-turbo oferujące moc 523 KM oraz 750 Nm.

Obok tych jednostek w ofercie, fani ekstremalnej ilości koni mechanicznych chcieliby z pewnością zobaczyć także silnik V12, jednak wiceprezes BMW ds. Zarządzania produktami – Carsten Groeber w swoim ostatnim wywiadzie stwierdził, że umieszczenie takiej jednostki w Serii 8 nie jest możliwe.

Australijski portal Go Auto w rozmowie z mężczyzną dowiedział się, że co prawda firma posiada odpowiedni silnik, który mógłby trafić pod maskę nowego pojazdu marki, a mianowicie 6-litrowe V12 z BMW M760Li xDrive. Oficjalnie przeszkodą niestety jest waga jednostki. Seria 8 według Carstena ma idealnie opracowany rozkład masy w którym uwzględniany jest silnik V8, jednostka z większa ilością cylindrów byłaby zwyczajnie za ciężka i zakłóciłaby harmonię wagi w pojeździe. Przez to samochód z pewnością zyskałby o większa moc, jednak poważnie straciłby na sterowności czy stabilności.

Ponadto dodał on, że nie powinniśmy spodziewać się zobaczyć hybrydowej wersji plug-in samochodu, z bardzo podobnych przyczyn co z V12. Auto zostało stworzone ściśle do konfiguracji z obecnymi już jednostkami napędowymi i nie zapowiada się, by miałoby to zostać zmienione.

źródło: Motor1, GoAuto

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz