Samochody elektryczne

Tesla Model S skradziona przez hakerów w kilkanaście sekund

Wraz z większą ilość elektronicznych udogodnień, zwiększa się też ryzyko kradzieży samochodu poprzez jego shakowanie. Przekonał się o tym niedawno pewien właściciel Tesli Model S, którą złodzieje otworzyli tabletem.

Wraz z większą ilość elektronicznych udogodnień, zwiększa się też ryzyko kradzieży samochodu poprzez jego zhakowanie. Przekonał się o tym niedawno pewien właściciel Tesli Model S, którą złodzieje otworzyli tabletem.

Tesla Model S to rewolucyjny samochód. Elon Musk zbudował pierwszy pojazd elektryczny, który jest w stanie konkurować z tradycyjnymi silnikami spalinowymi i zostawia większość z nich dalece w tyle.

Cały samochód obsługujemy poprzez wielki tablet w konsoli centralnej, a ilość elektronicznych udogodnień jest naprawę długa. Właściciele mogą m.in. otworzyć bagażnik całkowicie przez internet, otworzyć i uruchomić pojazd całkowicie zdalnie, jeśli np. chcemy pożyczyć nasze auto podczas naszą nieobecność, a na smartfonie sprawdzimy wszystkie informacje o pojeździe – lokalizację, stan zamknięcia drzwi, ustawienia klimatyzacji, czy stan naładowanie baterii.

Ciekawostką jest też stałe aktualizacje oprogramowania samochodu, które dostarczane są w podobny sposób jak telefonu komórkowego. Samochody wraz z nową wersją systemu otrzymują nowe funkcje i poprawki błędów systemów.

Kradzież w kilkanaście sekund

Z uwagi na wiele funkcji mających na celu ułatwienie dostępu do samochodu, zhakowanie samochodu jest o wiele łatwiejsze. Złodzieje z nagrania poniżej wykorzystali funkcję rozpoznania właściciela po bezprzewodowym sygnale wysyłanym przez kluczyk.

Jeden z włamywaczy krążył wokół domu z tabletem, który wykrywał sygnał kluczyka i wysyłał go do drugiego tabletu znajdującego się obok drzwi Tesli. Po zapisaniu sygnału kluczyka, samochód widział jeden z tabletów jako kluczyk i udostępnił pełny dostęp. Złodzieje wyłączyli funkcje zdalnego dostępu, dzięki czemu zarówno właściciel oraz producent auta nie mogą sprawdzić lokalizacji samochodu ani zdalnie go wyłączyć.

Właściciel samochodu mógł zabezpieczyć się na taki atak. Mógł on zabezpieczyć uruchomienie pojazdu kodem PIN, wyłączyć zbliżeniowe otwieranie samochodu, a także przechowywać kluczyk w specjalnym pokrowcu blokującym wysyłanie sygnału.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

One thought on “Tesla Model S skradziona przez hakerów w kilkanaście sekund

  • 27 października 2018 at 22:52
    Permalink

    Kradzież na tzw. walizkę choć tu oczywiście w formie tabletu. Nic nowego, każde „bez kluczykowe” można tak ukraść.

    Reply

Dodaj komentarz