Już od przyszłego roku samochody komunikować się będą z sygnalizatorami świetlnymi

Już w przyszłym roku do najnowszych samochodów trafią pierwsze technologie, które pozwolą im na komunikowanie się z miejską sygnalizacją świetlną.

Już w przyszłym roku do najnowszych samochodów trafią pierwsze technologie, które pozwolą im na komunikowanie się z miejską sygnalizacją świetlną.

Chyba wszyscy nie lubimy zbyt długiego stania na czerwonym świetle bądź co gorsza powolnego poruszania się w korkach spowodowanych złym zgraniem sygnalizatorów w mieście. Jak donosi CNN największe koncerny motoryzacyjne takie jak Volkswagen, Honda, Ford, BMW czy Mercedes-Benz pracują aktualnie nad wprowadzeniem do swoich aut technologii, które chociaż w pewnym stopniu zaoszczędzą kierowcom tych przykrości.

Volkswagen współpracuje z Siemens nad programem wykorzystującym Wi-Fi i szereg czujników do tworzenia danych pozycji będących bardziej dokładnych niż tradycyjny GPS. Technologia pomóc ma właścicielom pojazdów marki uniknąć niepotrzebnego zatrzymywania się i ruszania i tym samym ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2, będące tego wynikiem. System ma być w stanie powiedzieć kierowcy w którym momencie powinien spodziewać się przejechać przez falę zielonych świateł. Czujniki ponadto wykrywać mają ruch pieszych i rowerzystów.

Aby opracować tę technologię, niemieckie firmy utworzyły specjalną sekcję dróg w Wolfsburgu z 10 sygnalizatorami świetlnymi, które przekazują informacje o swoich aktualnie wyświetlanych sygnałach. Volkswagen planuje, że pierwsza wersja programu trafi do ich samochodów już w przyszłym roku.

Jak wspomniał pracujący dla Siemensa Franz Schober – BMW może poszczycić się już systemem który odlicza kierowcy ile pozostało do zielonego światła. Mercedes za to może w trakcie jazdy informować kierowcę z jaką prędkością powinien się poruszać, aby przejechał idealnie na zielonym świetle na najbliższym skrzyżowaniu.

Technologia opracowywana aktualnie przez Hondę wykorzystuje cztery kamery zamontowane w każdym rogu skrzyżowania. Zbierają one konkretne informacje i przesyłają do samochodów które mają dostęp do dedykowanej sieci. Ford w tym czasie bada program, który pozwoliłby parze pojazdów na komunikowanie się między sobą podczas przejazdów przez skrzyżowania.

źródło: Carscoops, CNN

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz