Supersamochody

Poznaliśmy dane techniczne McLarena Senna GTR

McLaren ujawnił dane techniczne swojej nowej, wyścigowej maszyny.

McLaren ujawnił dane techniczne swojej nowej, wyścigowej maszyny.

McLaren Senna GTR został po raz pierwszy pokazany światu podczas tegorocznej imprezy Geneva Motor Show w wersji koncepcyjnej. Nie pozwaliśmy jednak wtedy żadnych konkretnych informacji o pojeździe, jedynie to, że wyprodukowany zostanie w małej ilości egzemplarzy. Brytyjska marka udostępniła dopiero dzisiaj konkretne dane techniczne auta i trzeba od razu powiedzieć – robią one duże wrażenie.

Pod maską samochodu znajdzie się 4-litrowe V8, a więc ta sama jednostka, która napędza każdego McLarena. W przypadku Senna GTR generować będzie ona aż 813 KM a więc o 23 konie mechaniczne więcej od drogowej wersji pojazdu. Nie dowiedzieliśmy się ile auto będzie ważyć, marka pochwaliła się jednak, że siła docisku samochodu wynosić będzie równe… 1000 kilogramów.

Wnętrze, względem drogowego McLarena Senna zostanie oczywiście zmienione. Jak przystało na pojazd przystosowany ściśle do zmagań na torze, GTR pozbawiony będzie niepotrzebnych elementów zapewniających właścicielowi wygodę. Oznacza to wyrzucenie z wnętrza wszystkich poduszek powietrznych, ekranu info-rozrywki oraz elektrycznych zegarów kierowcy. Dodana zostanie bardziej sportowa kierownica z zintegrowanymi łopatkami do zmiany biegów oraz radar ostrzegający przed kolizjami z tyłu pojazdu. Aby jednak warunki panujące w kokpicie nie były zbyt spartańskie, McLaren zdecydował się na pozostawienie tego samego systemu klimatyzacji co w standardowej wersji auta.

Senna GTR otrzyma konwencjonalne zawieszenie z podwójnym wahaczem oraz geometrycznymi sprężynami, amortyzatorami i stabilizatorami, podobnymi do tych jakie znalazły się w McLarenie 650S i nadchodzącym 720S GT3. Aby zmaksymalizować przyczepność, na koła montowane będą opony Pirelli slick race, układ hamulcowy zostanie dodatkowo wzmocniony o około 20 procent.

Koncept który wystawiony został publicznie w marcu tego roku miał pomóc brytyjskiej firmie określić ile sztuk pojazdu zostałoby sprzedanych gdyby samochód rzeczywiście powstał. Na ten czas wiemy, że McLaren Senna GTR zostanie zbudowany w liczbie 75 egzemplarzy i wszystkie znalazły już swoich właścicieli. Cena za sztukę to jedynie 1,1 miliona funtów. Kiedy samochody dokładnie trafia na taśmy montażowe nie mamy pojęcia, jednak testy aerodynamiki auta rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

McLarena Senna GTR – koncept z Geneva Motor Show 2017

źródło: Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz