Nowy patent Forda – ogrzewane pasy bezpieczeństwa

Nienawidzicie zimna, a podgrzewane fotele i kierownica to dla was obowiązkowe wyposażenia auta w zimę? Ford opatentował właśnie pomysł idealny dla was.

Nienawidzicie zimna, a podgrzewane fotele i kierownica to dla was obowiązkowe wyposażenia auta w zimę? Ford opatentował właśnie pomysł idealny dla was.

Dla większości ludzi to zdecydowanie lato jest ulubioną porą roku, a zima zwykle tą najgorszą. No bo kto lubiłby zimno? Od lat przed zamarznięciem na śmierć chroni nas system ogrzewania w samochodach, wraz z podgrzewanymi siedzeniami i kierownicą. Ford uznał jednak, że jest to za mało i zastrzegł w amerykańskim biurze patentowym konstrukcję podgrzewanych pasów bezpieczeństwa.

Co prawda pomysł ten raczej nie zbawi ludzkości, nie można jednak odmówić Fordowi kreatywności. Aby zobaczyć jak wygląda ten wynalazek wystarczy przestudiować 31 stron dokumentów opisujących patent.

Najprościej tłumacząc są to grzejące przewody wszyte do środka pasów. Na  ilustracjach poniżej zobaczyć można ich różny kształt, zaczynając od najprostszych drutów, aż po duże płytki zajmujące większość miejsca w środku materiału. Grzałki rozpoczynałyby swoje działanie kiedy kierowca i pasażerowie zapięliby pasy. 

Pozostaje jednak pytanie jak taka konstrukcja przełożyłaby się na pierwotną funkcję pasów, a więc na bezpieczeństwo które mają nam zapewniać. O ile cienkie druciki nie wyrządziliby nikomu krzywdy, tak duże płytki mogłyby już w pewnym stopniu zwiększyć twardość materiału, co przy mocnych szarpnięciach mogłoby być nieprzyjemne w skutkach. Czas jednak pokaże jak ostatecznie Ford skorzysta ze swojego nowego wynalazku.

źródło: U.S. Patent and Trademark Office, Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz