Lasery autonomicznych pojazdów mogą uszkadzać matryce aparatów cyfrowych

Chcesz zrobić zdjęcie samo-poruszającemu się samochodowi? Uważaj, bo laser jego czujnika może wypalić matryce twojego aparatu.

Chcesz zrobić zdjęcie samo-poruszającemu się samochodowi? Uważaj, bo laser jego czujnika może wypalić matryce twojego aparatu.

Samo-poruszające się samochody wykorzystują technologię nazywaną „Lidar”, dzięki której „widzą” otaczający je świat za pomocą impulsów laserowych. Projektowane są one tak, aby były całkowicie bezpieczne dla ludzkich oczu, sytuacja jest jednak nieco inna w przypadku aparatów.

Jak donosi portal Ars Technica – w zeszłym tygodniu w Los Angeles Jit Ray Chowdhury – inżynier zajmujący się rozwojem autonomicznych pojazdów fotografował samo poruszający się pojazd wykorzystujący technologię Lidar, przygotowaną przez firmę AEye. Niedługo później odkrył, że sensor pojazdu wypalił na matrycy jego aparatu Sony a7R II dwie fioletowe plamy.

Podczas robienia tego zdjęcia uszkodzony został aparat cyfrowy
Widoczne pierwsze przepalenia

Próba zrobienia kilku kolejnych zdjęć potwierdziła uszkodzenie matrycy, nawet przy zakryciu obiektywu zasłonką, fioletowe plamy były dalej widoczne.

Dyrektor generalny AEye – Luis Dussan po wyjściu sprawy powiedział, że czujniki jego firmy są całkowicie bezpieczne dla ludzkich oczu, ale nie zaprzeczył, że nie są one w stanie uszkodzić aparatu.

„Aparaty są do 1000x bardziej czułe na lasery niż gałki oczne. Kontakt aparatu z laserem może czasem spowodować uszkodzenie termiczne płaszczyzny ogniskowej.”

Luis Dussan

Na nasze ulice wyjeżdża coraz więcej autonomicznych pojazdów, co może powodować pewne obawy o nasze aparaty w przyszłości. Znane były już przypadki takie jak ten. Zaznaczyć trzeba, że laserowe czujniki samo poruszających się samochodów nie zawsze uszkadzają matryce sprzętów służących do wykonywania zdjęć czy nagrywania filmów. Jak powiedział sam poszkodowany:

„To uszkodzenie matrycy było efektem połączenia różnych czynników – intensywności, czasu, długości fali, pulsacji, itp. Przetestowałem i sfotografowałem prawie wszystkie systemy Lidar z bliska, nie uszkadzając przy tym mojego aparatu”. Takie sytuacje mogą się zdarzyć także na odległość.”

Jit Ray Chowdhury

W przyszłości twórcy laserowych czujników do autonomicznych aut powinni podawać jak bezpieczne są ich produkty dla naszych aparatów, wszyscy powinni jednak zadbać, aby ich detektory zabezpieczone były przed wyrządzaniem takich szkód.

źródło: PetaPixel, arsTechnica

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz