Na kierownicach znajduje się cztery razy więcej bakterii niż na deskach klozetowych

Najnowsze badania ujawniły, że kierownice naszych samochodów są jednymi z najbrudniejszych przedmiotów z jakimi mamy do czynienia.

Najnowsze badania ujawniły, że kierownice naszych samochodów są jednymi z najbrudniejszych przedmiotów z jakimi mamy do czynienia.

Portal CarRentals zajmujący się wynajmowaniem samochodów przeprowadził ankietę wśród kierowców w Stanach Zjednoczonych, dotycząca tego, jak często czyszczą oni i dezynfekują wnętrze swojego auta. 32% z ankietowanych odpowiedziało, że robi to rzadko, co w rzeczywistości oznacza raz na rok.

Wydaje się być to naprawdę złą wiadomością, zważając na dane, jakie inna wypożyczana aut – Expedia Group ujawniła. Dotyczą one czystości wnętrza naszych samochodów i pokazują, dlaczego dla własnego zdrowia powinniśmy regularnie dbać o czystość kokpitu naszego pojazdu.

Według Narodowego Centrum Informacji Biotechnologicznej, wnętrze samochodu należy do najbardziej brudnych miejsc na Ziemi, które zwykle są brudniejsze niż nasze muszle klozetowe. W szczególności odnosi się to do kierownic, na których według badań statystycznie znajduje się czterokrotnie więcej bakterii. Niepokoi to tym bardziej, ponieważ jest to część pojazdu, z którą mamy stały kontakt jako kierowcy.

W badaniu zmierzono stopień zabrudzenia wewnętrznych części samochodu za pomocą średniej ilości bakterii na centymetr kwadratowy, czyli jednostek tworzących kolonie (CFU). Wynik CFU dla kierownicy wyniósł 629. Dla kontrastu, przeciętny ekran telefonu komórkowego ma 100 CFU, podczas gdy przyciski windy publicznej mają po 313 CFU. Publiczne toalety? – 172 CFU.

W środku samochodów najczęściej spotykane są dwa gatunki bakterii. Pierwsze z nich to Staphylocococcus, które są przyczyną wielu chorób, takich jak zatrucia pokarmowe czy infekcje skóry. Drugie to Propionibacterium, które może powodować stany zapalne i infekcje. Są to tylko dwa najczęściej występujące gatunki bakterii – w typowym pojeździe żyje około 700 różnych szczepów bakterii.

Przyczyną tak dużej ilości bakterii w kokpitach naszych aut jest najczęściej jedzenie. Wraz z postępem cywilizacyjnym i znacznym „przyspieszeniem” naszego życia, przyzwyczailiśmy się do jedzenia w samochodach. Następnym razem zanim zdecydujecie się zjeść szybki obiad w trasie, pomyślcie, czy nie lepszym pomysłem będzie zjedzenie posiłku w domu, bądź w środku restauracji. Pamiętajcie też o regularnym czyszczeniu kokpitów swoich samochodów.

źródło: Motor1, CarRentals

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz