Aston Martin ujawnił specyfikację modelu Valkyrie – posiada „tylko” 1176 KM

Hipersamochód znamy już od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz ujawnione zostały jego oficjalne dane dotyczące mocy.

Hipersamochód znamy już od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz ujawnione zostały jego oficjalne dane dotyczące mocy.

Astona Martina Valkyrie to hipersamochód, który w świecie motoryzacji zadebiutował już jakiś czas temu. Mimo to do dnia dzisiejszego nie znaliśmy jego oficjalnej specyfikacji, a wszystkie dane opierać musieliśmy na domysłach bądź plotkach. Brytyjska marka zdecydowała się jednak odsłonić wszystkie karty i teraz w pełni wiemy, z jakim zawodnikiem mamy do czynienia.

Pojazd posiada łączną moc wynoszącą aż 1176 koni mechanicznych oraz 900 Nm. Za generowanie znacznej większości mocy – równo 1013 KM i 740 Nm odpowiada wolnossący, 6,5-litrowy silnik V12 opracowany przez Astona Martina wraz z firmą Cosworth, który „kręcić się” może do aż 11,100 obr/min. Resztę mocy dostarcza elektryczny układ opracowany przez firmy Rimac oraz Integral Powertrain Ltd.

Aston Martin twierdzi, że przy projektowaniu i produkcji jednostki V12, jego inżynierowa czerpali inspirację z silników bolidów Formuły 1 z lat 90. ubiegłego wieku. Nie jest to jednak czysta kopia, ponieważ silnik korzysta z wiedzy, materiałów i doświadczenia nabytego przez ostatnie dwie dekady projektowania układów napędowych.

Red Bull Advanced Technologies, Cosworth, Rimac i Integral Powertrain Ltd. byli fantastycznymi partnerami pomagającymi przy rozwoju projektu układu napędowego do naszego hipersamochodu. Współpraca zapewniła, że stworzyliśmy hybrydowy system, który jest zgodny z normami emisji spalin i dodatkowo jest już gotowy do produkcji i montażu w pierwszych prototypach. Jestem pewien, że tak jak ja, tak i reszta świata będzie niesamowicie podekscytowana, widząc i słysząc pierwszego Astona Martina Valkyrie na torze.

David King – wice-szef Astona Martina

Aston Martin ma w planach stworzenie jedynie 150 sztuk tego hipersamochodu. Jeżeli chcielibyście nabyć jeden, to mamy dla was złą wiadomość – wszystkie modele mają już swoich właścicieli, którzy zapłacili po 3,2 miliona dolarów za egzemplarzy. Wasza szansa na nabycie hipersamochodu nie jest jednak całkowicie stracona, ponieważ przypomnijmy, że Lamborghini według plotek zapowiedziało w przyszłości stworzenie konkurenta dla Valkyrie.

źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz