Według BMW silniki spalinowe przetrwają jeszcze przynajmniej 30 lat

BMW z silnikiem diesla będziemy mogli kupić jeszcze w 2040 roku, a ze silnikiem benzynowym w 2050 roku.

BMW z silnikiem diesla będziemy mogli kupić jeszcze w 2040 roku, a ze silnikiem benzynowym w 2050 roku.

Niedawna konferencja BMW w Monachium rzuciła sporo światła na to jak marka widzi swoją przyszłość. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że przyszłość BMW M ściśle związana jest z elektryzacją maszyn. Ponadto mieliśmy okazję zobaczyć niesamowity pojazd koncepcyjny – BMW Vision M Next, zapowiadający przyszły język stylistyczny sportowych bawarskich aut. Czy jednak ambitne plany firmy względem hybrydowych układów napędowych bądź całkowicie elektrycznych oznacza, że powinniśmy powoli żegnać się z czysto spalinowymi jednostkami? Jak się okazuje – nie.

Na ten temat mieli okazję porozmawiać dziennikarze z portalu Automotive News Europe z dyrektorem technicznym BMW Group – Klausem Froelichem. Zapytany o przyszłość „tradycyjnych” silników, Froelich odpowiedział, że jednostki benzynowe jak i diesla nie opuszczą oferty jego marki przez jeszcze przynajmniej kilkanaście lat. Według jego szacunków silniki wysokoprężne przetrwają do przynajmniej 2040 roku, benzynowe układy powinny zachować się na rynku jeszcze przynajmniej dodatkowe 10 lat, a więc do 2050 roku.

Zobacz też: Pojedynek BMW: M2 kontra M4 kontra M5 kontra M6

Klaus zaznaczył, że pomimo ambitnych planów BMW odnoście elektrycznych silników, idea elektryzacji aut jest aktualnie przesadzona. Dodał, że produkcja całkowicie elektrycznych pojazdów jest o wiele droższa niż tych ze spalinową jednostką, ponieważ wymaga ona specjalnych surowców. Sytuacja ta ma się z biegiem czasu pogarszać, ponieważ producenci aut będą potrzebować tych materiałów coraz więcej i więcej z uwagi na rosnącą popularność elektryków.

To, że spalinowe jednostki napędowe zostaną z nami na długo, nie oznacza jednak, że nie będą ulegać one zmianom. BMW skarży się przede wszystkim na coraz to ostrzejsze normy i przepisy, które skutecznie ograniczają możliwości tworzenia potężnych silników. Już na ten czas wiemy, że marka zrezygnuje niebawem z silnika V12, ponadto niepewna jest również przyszłość jednostki V8. Swoistym zamiennikiem na być hybrydowy układ Plug-in bazujący na silniku V6, który generować będzie około 670 KM.

2019 BMW M5 Competition

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz