Nadchodzące samochody sportowe będą znacznie cichsze

Koniec głośnego strzelania z wydechu i chwalenia się dźwiękiem silnika. Winne dyrektywy Unii Europejskiej.

Koniec głośnego strzelania z wydechu i chwalenia się dźwiękiem silnika. Winne dyrektywy Unii Europejskiej.

Głośny dźwięk silnika powodujący powstawanie gęsiej skórki to jeden z ważnych, składowych elementów dobrego sportowego samochodu. W końcu porządne auto to takie, które najpierw słyszymy, a następnie dopiero widzimy. Niestety jednak tak jak wraz z coraz ostrzejszymi przepisami Unii Europejskich odchodzą w zapomnienie wielolitrażowe silniki, tak zaczynają również odchodzić głośne układy wydechowe.

Podczas wywiadu z portalem Motoring, szef działu planowania pojazdów kompaktowych w Mercedesie-AMG – Bastian Bogenschutz powiedział, że pojazdy nowej generacji tworzone przez jego markę będą znacznie bardziej ciche od swoich poprzedników. Winna jest temu Unia Europejska, która nieustannie zaostrza przepisy dotyczące motoryzacji. W przypadku niemieckiej marki dyrektywy UE odbiją się nie tylko na rynku starego kontynentu. Ponieważ zaprojektowanie dwóch różnych wersji układu wydechowego znacznie podniosłoby koszty produkcji aut, producent standaryzuje wydechy, przez co ciche odpowiedniki maszyn trafiać będą na każdy rynek.

Coraz to nowe przepisy wchodzą w życie średnio co dwa lata, co oznacza, że w przyszłości wszystkie firmy motoryzacyjne będą musiały ciągle zmniejszać poziom hałaśliwości swoich pojazdów. W ofercie Mercedesa-AMG dwoma pierwszymi samochodami, które dotknięte zostały nowymi regulacjami są zaprezentowane niedawno Mercedes-AMG A 45 S oraz Mercedes-AMG CLA 45 S.

Rozwiązaniem na tę bolączkę jest emulowanie przez głośniki w kokpicie auta jego dźwięków silnika. Jest to jednak jedynie pewien sposób ukrycia problemu, a nie jego rozwiązania. Patent ten znany jest już od kilku lat i stosowany chociażby przez Skodę czy Renault. W przypadku tych aut dźwięk jednostki napędowej symulowany przez głośniki miał jednak dodawać sportowego charakteru, a nie zastępować prawdziwy dźwięk sportowego silnika.

2020 Mercedes-AMG A45 S

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

One thought on “Nadchodzące samochody sportowe będą znacznie cichsze

  • 7 sierpnia 2019 at 14:32
    Permalink

    Pod wodą wydech nie będzie potrzebny

    Reply

Dodaj komentarz