Cupra Ibiza oficjalnie porzucona

Po projekcie pozostały tylko zdjęcia z 2018 roku i jeden egzemplarz przedprodukcyjny.

Po projekcie pozostały tylko zdjęcia z 2018 roku i jeden egzemplarz przedprodukcyjny.

Dwa lata temu powstała marka Cupra, która została wyodrębniona z Seata. Podczas oficjalnego ogłoszenia marki zaprezentowano Cupra Atecę jako pierwszy produkcyjny model, samochód wyścigowy na bazie Seata Leona oraz Cuprę Ibizę, która wyglądała jak gotowa do produkcji, lecz tej nigdy nie ogłoszono.

Samochód był zaprezentowany na specjalnym wydarzeniu i posiadał wiele modyfikacji względem zwykłej Ibizy. Z przodu pojawił się nowy zderzak z większymi wlotami powietrza oraz nową atrapą chłodnicy z logo Cupry zamiast Seata. Z tyłu zderzak otrzymał większy dyfuzor, a układ wydechowy posiadał podwójną końcówkę. Zawieszenie został obniżone o ok. 15 mm, a nadkola wypełniono 18-calowymi felgami w miedzianym kolorze. Wnętrze zostało wykończone miedzianym kolorem i imitacją włókna węglowego. Pojawiła się także nowa kierownica spłaszczona u dołu, fotele kubełkowe z przeszyciami w logo marki.

Oficjalnie nie podano nigdy do wiadomości jaki silnik zawitał pod maskę, jednak krążą pogłoski, że na premierze nieoficjalnie ujawniono, że był to 2-litrowy silnik z Volkswagena Polo GTI o mocy 200 KM. Napęd przekazywany był na przednią oś za pośrednictwem 7-stopniowej skrzyni automatycznej DSG. Czas od 0 do 100 km/h wynosił 6,7 sekundy, a prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

Od czasu premiery Cupra w żaden sposób nie informowała co dalej z Ibizą. Ostatnio podczas premiery nowego Cupra Leon, magazyn Top Gear miał okazję porozmawiać z głównym inżynierem marki i zapytał wprost jaka jest przyszłość Ibizy.

Pomocne jest tworzenie samochodów pokazowych, by mieć pogląd jak dany model będzie wyglądał [w wersji produkcyjnej]. Na ten moment nie ma żadnych planów, by wprowadzić Cuprę Ibizę.

Axel Andorff, główny inżynier Cupry

Najwyraźniej Cupra, podobnie jak inne marki Volkswagena, skupia się na SUV-ach. Wkrótce do oferty dołączy Formentor, pierwszy model niezależny od Seata, a Leona należy najwyraźniej traktować jako „wyjątek od reguły” z uwagi na jego popularność pod skrzydłami Seata. Kolejnym modelem najpewniej będzie Cupra Arona, a za 2-3 lata zapewne również Cupra Tarraco.

2018 Cupra Ibiza

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Top Gear

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz