Oto nowa Toyota Corolla Cross

Ten nietypowy SUV o wnętrzu Corolli dostępny jest w Tajlandii, a wkrótce trafi również na pozostałe rynki.

Ten nietypowy SUV o wnętrzu Corolli dostępny jest w Tajlandii, a wkrótce trafi również na pozostałe rynki.

Ogólnoświatowa moda na samochody pokroju SUV-ów czy crossoverów trwa w najlepsze. Świadczy o tym m.in. rozbudowywanie floty modeli Audi z rodziny „Q” o dodatkowe SUV-y czy też zaprezentowana w Tajlandii Toyota Corolla Cross oraz obecna już na rynku Toyota Yaris Cross.

Nowa Toyota Corolla Cross wykorzystuje koncepcyjną technikę produkcji samochodów TGNA-C (Toyota New Global Architecture C). Owa technologia dąży do zmniejszenia liczby rodzajów części wykorzystywanych w różnych modelach oraz ujednoliceniu zastosowanych platform. Model ten będzie oferowany zarówno w wersji hybrydowej jak i benzynowej, a jego wymiary wynoszą odpowiednio 4460 mm długości, 1825 mm szerokości i 1620 mm wysokości, natomiast szerokość rozstawu osi wynosi 2640 mm.

Pod maskę Toyoty Corolli Cross trafił 1,8-litrowy silnik benzynowy o mocy 140 KM i 175 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który przekazuje moc na przednie koła przy pomocy przekładni CVT. Dostępny jest również hybrydowy układ napędowy złożony z 1,8-litrowego benzyniaka generującego 98 KM i 142 Nm momentu obrotowego oraz motoru elektrycznego, który dorzuca dodatkowe 72 KM i 163 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Na pierwszy rzut oka Corolla nie przypomina swojego kompaktowego odpowiednika i bliższa jest mniejszej Toyocie RAV4. Na przodzie pojazdu znalazła się potężna, czarna kratka grilla, która płynnie przechodzi w reflektory, które doczekały się ostrzejszego kształtu. Dodatkowo na pokład Corolli trafiły LED-owe światła do jazdy dziennej. Model otrzymał także elementy świadczące o jego „off-roadowych” zdolnościach pokroju czarnych listw na progach, zderzakach oraz nadkolach. Pojazd został osadzony na 17- bądź 18-calowych felgach ogumionych odpowiednio oponami 215/60 i 225/50, a na dachu znalazły się praktyczne relingi. Dodatkowo pojazd otrzymał przednie zawieszenie MacPhersona, tylne zawieszenie belki skrętnej oraz hamulce tarczowe na wszystkich rogach.

Choć, tak jak wspomniałem, z zewnątrz model nie przypomina Corolli, to jego wnętrze wyda nam się bardzo znajome. Znajdziemy tu duży wyświetlacz na środku deski rozdzielczej, zestaw cyfrowych wskaźników oraz kratki wentylacji, które są żywcem wyjęte z kompaktowej odsłony pojazdu.

Sprzedaż nowej Toyoty Corolli Cross rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu w Tajlandii, a w przyszłości model ten trafi również na pozostałe rynki, lecz japońska marka nie podaje dokładnych terminów.

2021 Toyota Corolla Cross

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz