Samochody elektryczne

Zadebiutował pierwszy elektryczny model Cupry – El-Born

204-konna Cupra El-Born pozwoli nam przejechać na jednym ładowaniu do 500 km.

204-konna Cupra El-Born pozwoli nam przejechać na jednym ładowaniu do 500 km.

Model ten zadebiutował w zeszłym roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie jako pojazd koncepcyjny Seata, lecz ostatecznie został częścią gamy pojazdów Cupry. Elektryk zachował również początkową nazwę i właśnie zadebiutował jako Cupra El-Born stając się tym samym pierwszym w pełni elektrycznym modelem marki. Będzie on produkowany w fabryce Volkswagena w Zwickau.

Podczas rocznych prac nad produkcyjną wersją El-Borna, model otrzymał zmienioną atrapę chłodnicy, która prezentuje się zdecydowanie agresywniej, niż w pojeździe koncepcyjnym, dodatkowo zakryte, boczne wloty powietrza zostały połączone z kratką grilla. Oprócz tego otrzymaliśmy dwukolorowe koła oraz szersze listwy progowe, które lepiej pasują do wizerunku Cupry. Wnętrze zostało przeniesione z pojazdu koncepcyjnego z drobnymi zmianami. Kokpit został wykończony materiałami, które w większości nadają się do recyklingu, a na pokład maszyny trafiły dodatkowo sportowe, kubełkowe fotele i nowa kierownica.

Pod maską Cupry El-Bron spoczywa elektryczny motor generujący moc 204 KM, który pozwala osiągnąć prędkość 50 km/h w niecałe 2,9 sekundy, Jeżeli osiągi maszyny nie zostały znacząco podkręcone względem wersji koncepcyjnej, to sprint 0-100 km/h zająłby Cuprze 7,5 sekundy. Pojazd został również wyposażony w system Dynamic Chassis Control Sport, który automatycznie dostosowuje samochód do warunków drogowych, oferując „wyższy poziom dynamiki jazdy”.

Cupra El-Born demonstruje wszystkie geny marki Cupra, a my przenieśliśmy oryginalną koncepcję na wyższy poziom, tworząc nowy sportowy i dynamiczny design oraz zmieniając treść technologiczną. Cupra El-Born jest żywym dowodem na to, że wydajność i elektryfikacja to świetne połączenie.

Wayne Griffiths, dyrektor wykonawczy Cupry

Silnik elektryczny zasilany jest akumulatorem o mocy 77 kWh, który umożliwia przejechanie do 500 km na jednym ładowaniu. Na pokład maszyny trafił również system szybkiego ładowania, dzięki któremu, po zaledwie 30 minutach od podłączenia wtyczki otrzymamy zasięg 260 km.

Wersja produkcyjna Cupry El-Born trafi do sprzedaży w przyszłym roku.

2021 Cupra El-Born – oficjalne zdjęcia

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz