Supersamochody

Rimac C_Two nauczy cię jak być dobrym kierowcą wyścigowym

Dzięki zaawansowanemu systemowi sztucznej inteligencji, auto uczyć będzie swojego właściciela jak najlepszej jazdy po torze.

Dzięki zaawansowanemu systemowi sztucznej inteligencji, auto uczyć będzie swojego właściciela jak najlepszej jazdy po torze.

Obecność sztucznej inteligencji na pokładzie samochodów już nikogo nie dziwi. Ciężko znaleźć w tym momencie na rynku samochód, który nie posiadałby asystenta opartego na tego typu technologii. W zależności od zaawansowania technologicznego marki oraz ceny pojazdu, asystenci potrafią więcej i są sprawniejsi, jednak w zdecydowanej większości ich zadania dotyczą tylko kwestii komfortu podróży.

Polecany film z naszego kanału

Rimac w swoim najnowszym hipersamochodzie postanowił umieścić bardzo zaawansowaną sztuczną inteligencję, która odpowiedzialna będzie za zupełnie coś innego. Chorwacka marka zaprojektowała sztuczną inteligencję, która uczyć będzie kierowcy jak najlepszej jazdy i maksymalnie największego wykorzystywania potencjału maszyny.

Superkomputer umieszczony na pokładzie Rimaca C_Two jest w stanie zbierać i analizować do sześciu terabajtów danych na godzinę, te pochodzą z 9 kamer, radaru, radaru laserowego LIDAR oraz 12 czujników ultradźwiękowych. Komputer zbiera je i analizuje specjalnym algorytmem dbającym aby przepływ danych był jak najbardziej dynamiczny i uporządkowany.

System zwraca uwagę na zachowanie kierowcy i pojazdu, zachowanie innych samochodów znajdujących się naokoło oraz teren i warunki panujące na trasie. Komputer jest na tyle zaawansowany, że wiedzieć będzie kiedy kierowca się boi i na przykład, gdy ten hamować będzie zbyt wcześnie na końcu długiej prostej, zachęci go, aby przytrzymał gaz dłużej, przy odwrotnej sytuacji komputer poinformuje o potrzebie wcześniejszego hamowania.

Przypomnijmy, że źródłem napędu maszyny są cztery silniki elektryczne o łącznej mocy 1914 koni mechanicznych i generujące aż 2300 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Energię dostarczają baterie o łącznej pojemności 120 kWh, co pozwala na przejechanie do 650 kilometrów na jednym ładowaniu podczas przeciętnego korzystania z energii. Jeśli chodzi o osiągi Rimac C_Two przyspiesza od 0 do 100 km/h w 1,85 sekundy, do 160 km/h w 4,3 sekundy, a prędkość maksymalna wynosić ma oszałamiające 412 km/h.

2019 Rimac C_Two Concept Galactic White

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Top Gear

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz