Supersamochody

Poznajcie nowe Lamborghini Essenza SCV12

Model zaoferuje nam 830 KM mocy i sześciobiegową sekwencyjną skrzynię biegów X-trac.

Model zaoferuje nam 830 KM mocy i sześciobiegową sekwencyjną skrzynię biegów X-trac.

Po wielu tygodniach zapowiedzi i licznych zwiastunów możemy już oficjalnie przywitać Lamborghini Essenza SCV12, które będzie przeznaczone tylko i wyłącznie do jazdy na torze. Dodatkowo model został wyposażony w najpotężniejszą jednostkę napędową, jaką kiedykolwiek posiadała włoska marka.

Essenza SCV12 reprezentuje najczystsze wrażenia z jazdy po torze, jakie może zaoferować nasza marka, wyczyn inżynieryjny, który podkreśla nierozerwalny związek między naszymi samochodami a asfaltem toru.

Stefano Domenicali, dyrektor generalny i prezes Automobili Lamborghini

Lamborghini SCV12 zostało opracowane przez Squadra Corse, czyli dział wyścigowy włoskiej marki. Inżynierowie nie musieli przejmować się bezpieczeństwem pieszych, czy też widocznością dla innych pojazdów na drodze, stąd też mogli zrezygnować z wielu niezbędnych na publicznych trasach elementów i w pełni skupić się na torowych aspektach. Stad też samochód został pozbawiony tradycyjnych reflektorów, a jedynym oświetleniem są niewielkie światła, które znalazły się na rogach zderzaka i przybrały kształt rombu.

Na tylnej części pojazdu znalazły się ogromne błotniki i potężny dyfuzor z dwoma końcówkami układu wydechowego, które umieszczone zostały stosunkowo wysoko. Tył pojazdu został zwieńczony pokaźnym spoilerem, a wszystkie zastosowane elementy aerodynamiczne pozwalają SCV12 wytwarzać większą siłę docisku niż ma to miejsce w samochodzie wyścigowym GT3, która wynosi teraz 1200 kg przy prędkości 250 km/h.

Dodatkowo na dachu pojazdu znalazł się pokaźny wlot powietrza, który prowadzi do potężnego, wolnossącego, 6,5-litrowego V12, które generuje 830 KM mocy. Motor ten współpracuje z 6-biegową sekwencyjna skrzynia biegów X-trac, która przekazuje całą moc na tylne koła.

Lamborghini Essenza SCV12 została oparta na nadwoziu samonośnym wykonanym z włókna węglowego, co pozwoliło uzyskać wyjątkowy stosunek mocy do masy wynoszący 1,66 KM na kilogram. Dodatkowo model został pozbawiony standardowej klatki bezpieczeństwa, co jednak nie przeszkodziło SCV12, aby być pierwszym samochodem GT opracowanym zgodnie z zasadami bezpieczeństwa prototypu FIA.

Essenza SCV12 jest ostatecznym wyrazem wolnossącego silnika V12, symbolu naszej marki od 1963 roku. To projekt, w którym połączyliśmy dążenie do inżynierskiej perfekcji z dopracowaną aerodynamiką, futurystycznym designem i nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak karbonowa skorupa bez wewnętrznej klatki bezpieczeństwa.

Maurizio Reggiani, dyrektor techniczny Automobili Lamborghini

Klienci Essenza SCV12 staną się częścią ekskluzywnego klubu, który zapewni im dostęp do specjalnych programów umożliwiających prowadzenie ich supersamochodów na najbardziej prestiżowych torach na świecie. Program obejmuje usługę przechowywania modeli w nowym hangarze zbudowanym w Sant’Agata Bolognese dla właścicieli Essenza SCV12. Każdy samochód będzie miał spersonalizowany garaż i dedykowane zasoby, w tym kamery internetowe, aby klienci mogli monitorować swoje pojazdy przez 24 godziny na dobę za pomocą specjalnej aplikacji.

2021 Lamborghini Essenza SCV12

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Lamborghini

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz