Skoda opatentowała podświetlaną klamrę bezpieczeństwa

Nie jest to jedyna nowość, która trafiła na listę Simply Clever.

Nie jest to jedyna nowość, która trafiła na listę Simply Clever.

Rynek motoryzacyjny to nie tylko samochody, lecz również liczne technologie, które dążą do zapewnienia jak największego bezpieczeństwa oraz wygody kierowcy, jak i pasażerów. Stąd też Skoda postanowiła opatentować kilka nowinek, wśród których najciekawsza jest pierwsza na świecie podświetlana klamra bezpieczeństwa, która informuje o stanie zapięcia pasów.

Nowoopracowana klamra ma na celu „wyeliminowanie kłopotów z zapinaniem pasów w nocy” i została opracowana w ramach pakietu Simply Clever. Będzie ona świeciła się na czerwono do momentu zapięcia pasów, aby następnie zaświecić się chwilowo na zielono, co będzie świadczyło o właściwym zapięciu pasów. Następnie przez całą podróż będzie ona świeciła się na biało, co zdecydowanie ułatwi kierowcy i pasażerom znalezienie ich w ciemności.

W systemie zastosowano przezroczysty plastikowy przycisk w miejsce tradycyjnej czerwieni, natomiast wewnętrzne diody LED podświetlają klamrę. Krystaliczny wzór w plastiku spowoduje rozproszenie światła, dzięki czemu cały przycisk będzie się świecił, a klamrę można zaprogramować tak, aby wyświetlała animowaną sekwencję powitalną, aby pomóc pasażerom znaleźć ją w ciemności.

Nie jest to jednak jedyna nowość opracowana w ramach Simply Clever. Czeska marka w 2019 roku złożyła 94 wnioski patentowe, a liczba ta wciąż rośnie od kilku lat. „Inteligentnie podświetlana klamra pasa bezpieczeństwa to tylko jedna z wielu funkcji opracowanych, zaprojektowanych i skonstruowanych przez firmę Skoda. Każdego roku marka składa liczne wnioski patentowe na pomysły i systemy, które mają uczynić życie łatwiejszym, bezpieczniejszym i przyjemniejszym dla właścicieli i kierowców” – czytamy w oświadczeniu firmy.

Lista nowości obejmuje również dywaniki wykonane z tkaniny z pustych włókien. Materiał ten został tak zaprojektowany, aby lepiej ukrywał wszelkie zabrudzenia jak również by był łatwiejszy w czyszczeniu. Oprócz tego czeska marka przygotowała „elastyczny wąż ładunkowy”, który może być używany do zabezpieczania skrzynek, skrzyń i innych przedmiotów znajdujących się obok innego bagażu.

Firma opatentowała również szereg innowacji dla swojej fabryki, w tym system kamer linii produkcyjnej, który może precyzyjnie wyrównać elementy nadwozia przed spawaniem. System ten wykorzystuje cztery kamery do określania położenia karoserii oraz regulacji toru ruchu robotów spawalniczych, co ma na celu przyspieszenie i zwiększenie dokładności całego procesu spawania.

2020 Skoda Superb L&K 2.0 TSI – zdjęcia z naszego testu

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Skoda

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz