To jednak nie będzie czysta fuzja

Według dokumentu nowopowstałej spółki Stellantis, PSA Group zakupiło Fiat Chrysler Automobiles.

Według dokumentu nowopowstałej spółki Stellantis, PSA Group zakupiło Fiat Chrysler Automobiles.

W połowie lipca poinformowaliśmy, że PSA Group i FCA powołały nową spółkę Stellantis, co zostało poprzedzone fuzją obu koncernów, która zakończyła się w grudniu. Wydawało się nam wtedy, że obaj potężni gracze na rynku motoryzacyjnym postanowili połączyć siły, lecz według opublikowanego prospektu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Według 714-stronnicowego dokumentu PSA w teorii kupiło włoski koncern.

Z księgowego punktu widzenia nie jest to ściśle fuzja, lecz związek, w którym to PSA Group jest dominujący. Do informacji tej dotarł portal Automotive News Europe, który postanowił „przekopać się” przez setki stron pełnych danych dotyczących zysków, strat, udziałów, zwolnień, czy też wydatków kapitałowych. W całym tym zawiłym dokumencie wymagany był podział na sekcje, aby inwestorzy zajęli się najbardziej interesującymi ich działami, zamiast brnąć w specjalistyczne słownictwo. Na górze 23 strony należącej do sekcji „Zasad rachunkowości” pojawia się następujący fragment:

Połączenie zostanie rozliczone metodą nabycia zgodnie z MSSF 3. Połączenia jednostek gospodarczych („MSSF 3”), który wymaga identyfikacji jednostki przejmującej i przejmowanej dla celów księgowych. Na podstawie oceny wskaźników zgodnie z MSSF 3 oraz rozważenia wszystkich istotnych faktów i okoliczności, kierownictwo FCA i PSA ustaliło, że PSA jest jednostką przejmującą dla celów księgowych i jako takie, połączenie jest traktowane jako przejęcie odwrotne.

Jeżeli powyższe słowa nic Ci nie mówią, to już śpieszymy z wyjaśnieniem. Według tego fragmentu PSA z księgowego punktu widzenia zakupiło FCA. Informacja ta wyjaśnia również dlaczego w zarządzie nowopowstałej spółki aż 6 z 11 członków będzie związanych z PSA, a co więcej pierwszym dyrektorem generalnym Stellantis będzie obecny dyrektor generalny Grupy PSA Carlos Tavares.

Jeżeli wszystko to okaże się prawdą, to los Fiat Chrysler Automobiles nie jest do końca znany. Być może zarząd Stellantis będzie chciał zredukować zbędne koszta, a co za tym idzie, pozbędą się nierentownych marek. Na ostrze noży może pójść zarówno Chrysler, jak i Lancia, dla których obecne czasy nie są zbyt łaskawe. Jeżeli chcesz umilić sobie wieczór rozległą lekturą, to zachęcamy do zapoznania się z wcześniej wspomnianym 714-stronnicowym dokumentem, który znajdziecie w źródle.

2021 Fiat Tipo Facelifting

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: FCA Group via Automotive News Europe

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz