Fuzja FCA i PSA oficjalne zakończona

Już w poniedziałek czwarty co do wielkości producent samochodów na świecie trafi na giełdę.

Już w poniedziałek czwarty co do wielkości producent samochodów na świecie trafi na giełdę.

Plan dotyczący połączenia obu koncernów został oficjalnie ogłoszony już w październiku 2019 roku. Następnie w lipcu zeszłego roku fuzja otrzymała nazwę Stellantis i wyznaczyła szefa PSA Carlosa Tavaresa na nowego dyrektora generalnego firmy przez pierwsze pięć lat. Wtedy też wszystko wskazywało na to, że oba koncerny otrzymają identyczne prawa i udziały w stosunku 50 na 50, jednak doniesienia z listopada ubiegłego roku wykazały, że nie będzie to czysta fuzja i główną rolę odgrywać będzie PSA z większością zarządu i dyrektorem.

Już oficjalnie możemy mówić, że Fiat Chrysler Automobiles i PSA Group połączyły siły i powołały spółkę Stellantis, która oficjalnie weszła w życie. Nowopowstała spółka będzie czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie, a jej nazwa pochodzi od łacińskiego czasownika „stello”, który w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „rozjaśniać się gwiazdami”.

Stellantis ma obecnie na swoim koncie 14 marek samochodów, a mianowicie: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram i Vauxhall. Tak bogate portfolio sprawia, że w rankingu największych producentów samochodów na świecie Stellantis ustępuje jedynie Toyocie, Grupie Volkswagena i Sojuszowi Renault-Mitsubishi-Nissan.

Jednak portfolio spółki może w najbliższym czasie skurczyć się o kilka marek z obu grup, lecz jak na ten moment są to jedynie pogłoski, które nie zostały oficjalnie potwierdzone. Należy pamiętać, że początkowy plan z listopada 2019 roku zakładał, że oba koncerny pozostaną w niezmienionym składzie, jednak zeszłoroczna epidemia, która znacząco odbiła się na rynku motoryzacyjnym, mogła wpłynąć na ostateczne plany spółki.

Mamy również dobrą wiadomość dla osób, które lubią spęczać czas na giełdzie i inwestować swoje pieniądze w akcje różnych przedsiębiorstw. Wraz z narodzinami Stellantis pojawią się również akcje firmy, które zaczną być notowane na giełdach Euronext w Paryżu i Mercato Telematico Azionario w Mediolanie już w poniedziałek, zaś następnego dnia trafią one na giełdę w Nowym Jorku. We wszystkich przypadkach symbolem giełdowym marki jest „STLA”.

2020 Peugeot 208 GT Line – zdjęcia z naszego testu

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

2021 Maserati MC20

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz