Top Gear

Królowa Nürburgringu zmarła w wieku 51 lat. Żegnamy Sabine Schmitz

Wiecznie uśmiechnięta Sabine Schmitz podbiła serca pertrolheadów na całym świecie. Wczoraj zmarła po 4-letniej walce z rakiem.

Wiecznie uśmiechnięta Sabine Schmitz w zeszłym roku ujawniła, że potajemnie walczyła z rakiem od 2017 roku. Było to wyjaśnienie jej przedłużającej się nieobecności w motorsporcie oraz torze Nürburgring, który był jej drugim domem. Jej pozytywny wydźwięk sugerował, że wszystko jest na dobrej drodze, jednak dziś rano pojawiła się informacja, że 51-letnie Niemka przegrała walkę i zmarła.

Swoje kondolencje przekazują przez cały dzień znane postacie z wyścigów samochodowych, dziennikarze motoryzacyjni, a także prezenterzy Top Gear. Miłe słowa możemy przeczytać m.in. od Richarda Hammonda, Jeremy’iego Clarksona, Jamesa Maya, Chrisa Harrisa, czy Matta LeBlanc.

Królowa Nürburgringu

Sabine Schmitz urodziła się 14 maja 1969 roku i wraz z dwoma siostrami dorastała w Nürburg niedaleko toru Nürburgring Nordschleife. Przy różnych okazjach wybierała się rodzinnym samochodem na pętle „Zielonego Piekła”, a następnie zaczęła się ścigać – początkowo amatorsko, a później profesjonalnie. Sabine wygrała CHC (Castrol-HAUGG-Cup) i VLN (Veranstaltergemeinschaft Langstreckenpokal Nürburgring), czyli wytrzymałościowe mistrzostwa w 1998 roku. Jest pierwszą kobietą, która wygrała główny, 24 godzinny wyścig (the 24 Hours Nürburgring) w 1996 i 1997 roku, wszystkie z pomocą BMW M3 i lokalnego weterana Johannesa Scheida. W 2006 roku Sabine i Klaus Abbelen jechali w wyścigu wytrzymałościowym VLN w Porsche 997, wpisani przez Land Motorsport. Zajęli silne 3 miejsce w 2008 roku.

Sabine zaczęła zwracać uwagę mediów jako jeden z dwóch kierowców BMW M5 „Ring taxi” jeżdżących wokół 20,8 kilometrowego toru w zabawny sposób. Według jej własnych oszacowań, przejeżdżała po torze 20.000 razy, a liczba ta wzrastała o około 1200 rocznie. Dzięki zażyłości z torem zdobyła miano „Królowej Nürburgring” i „Najszybszego taksówkarza na świecie”. Sabine mówiła, że jej ulubione części toru to Schwedenkreuz i Fuchsrohre.

W wyniku popularności, Sabine stała się okazjonalnym komentatorem sportów motorowych, znana z opisywania incydentów na torach. Od września 2006 roku była współgospodarzem show motoryzacyjnego w niemieckiej telewizji, „D Motor” na kanale DMAX TV.

W grudniu 2004 roku, zyskała uznanie w Wielkiej Brytanii po występie w Top Gear. W piątym odcinku piątej serii po jednej próbie, przy użyciu tego samego samochodu pobiła czas Jeremy’iego Clarksona (9 minut 59 sekund) o 47 sekund. Po okrążeniu stwierdziła, że czas uzyskany przez Clarksona w Jaguarze S-Type diesel zrobiłaby w Vanie. Dotrzymała słowa i pojawiła się w ponownie w programie, próbując uzyskać czas w Fordzie Transicie. Jej ostateczny czas w odchudzonej wersji Vana (bez kołpaków, koła zapasowego, zestawu narzędzi i Richarda Hammonda) wyniósł 10 minut i 8 sekund (Sezon 6, Odcinek 7).

Jej trzeci występ był w 2005 roku gdy odbierała nagrodę „Najlepszy Niemiec” (Sezon 7, Odcinek 6). W 2007 roku pojawiła się w filmie Supercar Clarkson Showdown, gdzie ścigała się w Audi R8 ze Stigiem w Porsche 911 GT3.

Schmitz pojawiła się również w szóstym odcinku 11 serii, gdzie jako prezenterka D Motor konkurowała z prezenterami Top Gear w szeregu zadań.

Po zwolnieniu Jeremy’iego Clarksona w 2015 roku i odejściu Jamesa Maya wraz Richardem Hammondem, Sabine została prezenterką nowej odsłony brytyjskiego Top Gear. Począwszy od 23. serii była poboczną prezenterką aż do 2019 roku i 26. serii Top Gear włącznie.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz