Oto jak mógłby wyglądać współczesny Saab

A co gdyby wskrzesić szwedzką markę?

Saab był ciekawą szwedzką marką, która jednak nie wytrzymała próby czasu i ostatecznie zniknęła z rynku w poprzedniej dekadzie. Jednak fani upadłego koncernu mają nadzieje, że kiedyś nadejdą lepsze czasy, a sam Saab powróci w glorii i chwale. Jednak pojawia się pytanie, z czym powróciłby na rynek? Albo jak wyglądałby współcześnie Saab, gdyby nie zniknął z rynku? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć sobie Ernst Hellby, który przygotował wizualizacje współczesnego Saaba.

Główną inspiracją autora był samochód koncepcyjny Saab 9-X z 2001 roku, który zapowiadał rozkwit marki pod skrzydłami GM, jednak nie wszystko potoczyło się zgodnie z planami, a sam pojazd pozostał mglistą fantazją szwedzkich inżynierów. Hellby powiedział, że klasyczne artefakty znalezione w domu, w którym dorastał – takie jak krzesło Bruno Mathsson Pernilla czy Margaretha Bowls autorstwa Sigvarda Bernadotte – zainspirowały go do stworzenia grafik przedstawiających przyszłościowy samochód jego ulubionej marki.

Jednak spora część projektu naśladuje wcześniej wspomniany samochód koncepcyjny 9-X, o czym mogą świadczyć zaokrąglone krawędzie, czy też kilka innych akcentów. Co ciekawe, Hellby postanowił pobawić się proporcjami samochodu i stworzył projekt, który balansuje na krawędzi futuryzmu i realizmu. Nie mogło również zabraknąć kilku sportowych dodatków pochodzących z rodziny Aero. Chyba najbardziej charakterystycznym elementem futurystycznego pojazdu są jego ogromne koła, które są zdecydowanie nieproporcjonalne, jednak dopełniają model czyniąc z niego swego rodzaju SUV-a, który wyróżniałby się na tle konkurencji.

Szansa na powrót Saaba wydaje się bardzo niewielka, jednak marka nadal posiada sporo grono oddanych fanów, co może w przyszłości skłonić któryś z koncernów do odrodzenia znamienitej marki. Jednak jedno jest pewne, jeżeli powstałyby nowe Saab-y to otrzymałyby one w pełni elektryczne układy napędowe, bądź też hybrydy typu plug-in, które nie kłuły by w oczy unijnych polityków zapatrzonych w coraz to surowsze normy emisji spalin.

Współczesny Saab – wizualizacja

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz