Tesla otrzymała zakaz wjazdu do chińskich baz wojskowych

Duża liczba kamer nie została pozytywnie odebrana przez chiński rząd.

Chiny są jednym z tych krajów na świecie, gdzie obowiązuje wiele dość dziwnych i często sprzecznych zakazów. Jednak według anonimowych źródeł niedawno dołączył do nich kolejny przepis, który tym razem dotyczy samochodów Tesli. Wszystkie modele otrzymały rzekomy zakaz wjazdu na teren baz wojskowych oraz innych „wrażliwych” lokalizacji. Powód? Duża liczba kamer, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Co prawda nie jest to oficjalny zakaz ogłoszony przez chiński rząd, jednak pochodzi on od Reutersa cytującego dwa anonimowe źródła które twierdzą, że widziały informacje dotyczące zakazu. Nie wiadomo również, których dokładnie lokalizacji dotyczyłby potencjalny zakaz, mogą to być pewne obszary baz wojskowych, całe ośrodki, czy też wszystkie miejsca, których podgląd z zewnątrz mógłby być niebezpieczny dla Chin.

Według anonimowych źródeł, na które powołuje się Reuters, osoby mieszkające we „wrażliwych” lokalizacjach zostały powiadomione w zeszłym tygodniu o zakazie i zostali zobowiązani do parkowania swoimi Teslami poza tymi obszarami. Najważniejszym powodem całego zamieszania nie są niezbyt dobre stosunki Amerykańsko-Chińskie, lecz ogromna ilość kamer, które montowane są na pokładzie każdej Tesli. Są one używane zarówno podczas jazdy, gdy wspomagają kierowcę, jak również gdy samochód jest zaparkowany, monitorując obszar bezpośrednio wokół pojazdu.

Przepis wydaje się bardzo absurdalny, a sami Chińczycy z pewnością trzymają najbardziej strzeżone tajemnice na parkingu dla pracowników, czy też mieszkańców. Niemniej jednak możliwość bezpośredniego „szpiegowania” baz wojskowych oraz innych „wrażliwych” miejsc przez kamery samochodowe w połączeniu z miejscową mentalnością może stanowić niebezpieczne połączenie.

Z drugiej jednak strony duża ilość kamer sprawia, że Tesla może być mobilnym systemem nadzoru, który w przyszłości, wraz z rozwojem technologii autonomicznej jazdy, może stać się bezosobowym pojazdem szpiegowskim. Należy jednak pamiętać, że sama Tesla sprzedała w zeszłym roku aż 147.000 samochodów w Chinach, a sama liczba „wrażliwych” miejsc może być ogromna, co może rodzić już spore problemy.

2018 Tesla Model 3

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz