Supersamochody

Aston Martin Valkyrie AMR Pro będzie miał 1000 KM

Szykujcie się na prawdziwą torową bestię.

Ostatnie dni były bardzo burzliwe dla Aston Martina. Do sieci wyciekła oficjalna fotografia najnowszego supersamochodu marki, stąd też Brytyjczycy musieli działać bardzo szybko i opublikowali pierwszy zwiastun modelu torowej Valkyrie, aby nie stracić budowanej przez ostatnie miesiące uwagi fanów motoryzacji. Teraz nadszedł czas, aby dokładnie przyjrzeć się nowemu supersamochodowi.

Dokładniej mówiąc Aston Martin opracował torowy wariant oznaczony przydomkiem Valkyrie AMR Pro, który jest produkcyjnym odpowiednikiem zaprezentowanego w 2018 roku podczas Geneva Motor Show hybrydowego supersamochodu. Ostatecznie pojazd utracił hybrydowy układ napędowy, co pozwoliło znacząco zmniejszyć jego masę, jednak odbyło się to kosztem utraty mocy. Produkcyjny Aston Martin Valkyrie AMR Pro będzie oferował ponad 1000 KM mocy generowanych wyłącznie przez wolnossący 6,5-litrowy silnik V12, podczas gdy hybryda miała zapewniać 1100 KM mocy. Sam motor został przygotowany przez Coswortha i potrafi „kręcić się” z prędkością 11.000 obr/min i jest opisywany jako „arcydzieło spalania wewnętrznego”.

Pozbycie się hybrydowego układu napędowego nie było jedynym zabiegiem, aby jak najbardziej zredukować masę pojazdu. Aston Martin zadbał, aby całe nadwozie pojazdu zostało wykonane z włókna węglowego, podobnie jak jego wahacze. Co więcej, przednia i boczne szyby zostały wykonane z pleksiglasu, co również pozwoliło pozbyć się zbędnych kilogramów.

Inżynierowie zastosowali również specjalny pakiet aerodynamiczny, który pozwolił dwukrotnie zwiększyć siłę docisku pojazdu względem jego drogowego odpowiednika. Oprócz tego supersamochód został poszerzony i wydłużony odpowiednio o 266 i 380 mm, a jego przednie i tylne błotniki również doczekały się rozszerzenia o 96 i 115 mm. Dodatkowo podwozie pojazdu poddane zostało wielu modyfikacją w celu uzyskania optymalnego przepływu powietrza. Wszystkie te zmiany mają zapewniać „nadzwyczajny poziom docisku”.

Aston Martin zapowiedział, że w przeciągu nadchodzących miesięcy opublikuje pełną specyfikację techniczną supersamochodu. Brytyjska marka wspomniała również, że zamierza osiągnąć czas okrążenia toru Le Mans w 3 minuty i 20 sekund, co oznaczałoby, że Valkyrie AMR Pro będzie tak szybka, jak samochody wyścigowe LMP1 na 8,5-milowym torze Circuit de la Sarthe.

Aston Martin zbuduje zaledwie 40 egzemplarzy Valkyrie AMR Pro, z których wszystkie będą wyposażone w kierownicę po lewej stronie. Pierwsze supersamochody powinny trafić do swoich właścicieli w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Aston Martin Valkyrie AMR Pro

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz