Volkswagen Golf R Variant – debiut praktycznej odmiany

Nudne kombi? Nie w przypadku Golfa R z trybem driftu.

Jest wiele sposobów, by nudny Volkswagen Golf przestał być nudny. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest pakiet stylistyczny R Line, jednak można pójść o krok dalej. W ofercie znajdziemy sportowe warianty GTI, GTE i GTD, które wprowadzają nie tylko usportowiony wygląd, lecz również lepsze osiągi. Na samym szczycie jest 320-konny wariant „R”.

Niestety wszystkie te mocniejsze odmiany nie są dostępne w przypadku zakupu praktycznego kombi. W poprzedniej generacji był dostępny GTD Variant, jednak w ósmej odsłonie Golfa już go zabrakło. Na szczęście oferta właśnie się powiększa, gdyż Volkswagen właśnie zaprezentował w odmianie Variant swój flagowy model „R”.

Zaczynając od najważniejszego – tak, silnik pozostał bez zmian. Pod maską pracuje znany, 2-litrowy silnik TSI o mocy 320 KM i 420 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który przekazuje napęd na wszystkie koła za pośrednictwem skrzyni automatycznej DSG. Na pokładzie znajdziemy możliwość aktywnego rozdzielania napędu między przednią i tylną osią, a także wektorowanie momentu obrotowego dla jeszcze lepszych wrażeń z jazdy.

Naturalnie Golf R Variant jest wolniejszy od hatchbacka. Czas od 0 do 100 km/h wynosi teraz 4,9 sekundy, czyli różnica to 0,2 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h i opcjonalnie można zmienić ograniczenie do 270 km/h zakupując pakiet R Performance. Ten wnosi jeszcze jedną ważną rzecz – na pokładzie otrzymamy dodatkowe tryby jazdy w tym Drift Mode do kontrolowanej jazdy bokiem… w kombi.

Od strony praktycznej warto wspomnieć o pojemności bagażnika. Flagowe kombi posiada 611-litrowy bagażnik, który możemy powiększyć poprzez złożenie oparć tylnej kanapy do 1642 litrów. Nie zabrakło gniazda 12 V, przetwornicy 230 V i praktycznych organizatorów przestrzeni.

Nowy Volkswagen Golf R Variant ma trafić na rynek w połowie sierpnia bieżącego roku. Polskie ceny nie są jeszcze oficjalnie znane, jednak w przypadku innych wersji wyposażenia dopłata do wariantu kombi wynosi 6.300 zł, więc można zakładać, że cennik będzie zaczynał się od 205.690 zł.

2022 Volkswagen Golf R Variant

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz