Samochody elektryczne

Lanca, DS i Alfa Romeo zostaną zelektryfikowane do 2027 roku

Oprócz tego Stellantis zamierza wprowadzić na rynek aż 20 zelektryfikowanych samochodów do 2024 roku.

Koncern Stellantis, który powstał po połączeniu PSA i FCA, zgromadził pod swoim parasolem aż 14 marek, które w najbliższych czasie czeka mniej lub bardziej intensywna elektryfikacja. Podczas niedawnej konferencji prasowej koncern omówił wyniki sprzedaży za pierwsze półrocze, a także zapowiedział znaczącą elektryfikację dla swoich trzech marek premium.

Lanca, DS oraz Alfa Romeo w nadchodzących latach zostaną w dużej mierze zelektryfikowane do 2027 roku. Lancia, która obecnie oferuje jedynie model Ypsilon we Włoszech, będzie w pełni zelektryfikowana do 2024 roku, co oznacza, że będzie oferowała wyłącznie elektryczne i hybrydowe samochody. Idąc dalej DS zacznie wprowadzać na rynek wyłącznie samochody elektryczne od 2024 r., jednak obecne w ofercie samochody spalinowe będą nadal dostępne, a przynajmniej przez pewien czas.

Warto także wspomnieć, że Stellantis zamierza posiadać w swoim portfolio włoską markę, która będzie w „100% BEV w 2027 roku w obozach bazowych rozszerzonej Europy, Ameryki Północnej i Chin” i wszystko wskazuje na to, że ten zaszczyt przypadnie Alfie Romeo. Dodatkowo Stellantis obiecał zainwestować we wszystkie swoje marki przez następne 10 lat, co oznacza, że dwie z nich nareszcie rozszerzą swoją ofertę. Warto także dodać, że wszystkie trzy marki premium otrzymały nowe hasło przewodnie: „Od 2024 roku Alfa staje się Alfą e-Romeo”, Lancia to „Najbardziej elegancki sposób na ochronę planety”, natomiast DS będzie „Sztuką podróży w powiększeniu”.

Dodatkowo Stellantis opublikowało grafikę zapowiadającą plany elektryfikacji na najbliższe 24 miesiące i trzeba przyznać, że koncern szykuje się do dużego kroku w stronę „czystszych” samochodów. Co ciekawe, nawet Dodge otrzyma swoją pierwszą hybrydę typu plug-in w 2022 roku, natomiast Jeep wzbogaci swoją ofertę o model korzystający z w pełni elektrycznego układu napędowego.

Wiemy także, że Fiat zamierza ponownie wprowadzić do swojej europejskiej oferty następcę Punto, który zniknął ze starego kontynentu w 2018 roku. Jego premiera planowana jest w 2023 roku na „wspólnej platformie”, co oznacza, że podzieli on swoje podstawy z jakimś innym modelem. Pozwoli to skrócić czas opracowania następcy Punto, a także zmniejszy zarówno koszty rozwoju, jak i produkcji tego modelu.

Alfa Romeo Montreal Hommage

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz