Volkswagen może wycofać manualne skrzynie biegów do 2030 roku

Od 2023 roku niemiecka marka zacznie rezygnować z manualnych przekładni.

Nadciągająca era pełnej elektryfikacji samochodów oznacza śmierć nie tylko wszystkich silników spalinowych, lecz również manualnych skrzyń biegów, które już teraz zaczynają schodzić na boczny tor. Część marek powoli rezygnuje z montowania trzeciego pedału w kokpitach swoich modeli, jednak nadal w wielu najnowszych samochodem znajdziemy manualne skrzynie biegów. Niestety Volkswagen zamierza wcześniej pozbyć się ze swojej oferty ręcznych przekładni, które powinny zniknąć do 2030 roku.

Według informacji, do których dotarł magazyn Auto Motor und Sport, Volkswagen zamierza znacząco zredukować koszty i uprości swoją ofertę dostępnych układów napędowych. Oznacza to, że do każdego modelu trafiałyby automatyczne przekładnie z naciskiem na dwusprzęgłowe skrzynie biegów, natomiast już od 2023 roku niemiecka marka zaczęłaby rezygnować z montowania trzeciego pedału w swoich najnowszych samochodach.

Powolna śmierć manualnych skrzyni biegów sprawiłaby, że zarówno nowa odsłona Volkswagena Tiguana, jak i Passata byłyby oferowane wyłącznie z automatycznymi przekładniami. Trzeba przyznać, że nie ma w tym nic dziwnego, gdyż klienci coraz chętniej decydują się na automatyczne skrzynie biegów, a przestawianie torów produkcyjnych na tworzenie pojazdów elektrycznych oraz głośna afera Dieselgate z pewnością przyprawiła Volkswagena o duże koszty, które trzeba jakoś zredukować.

Ten sam portal twierdzi, że Volkswagen ostatecznie pożegna się z manualną skrzynią biegów do 2030 roku, kiedy to w ofercie niemieckiej marki znajdą się same pojazdy zelektryfikowane. Oczywiście taka decyzja przełożyłaby się również na pozostałe marki należące do grupy Volkswagena, które zapewne w nieco późniejszym czasie również zrezygnowałyby z manualnych skrzyń biegów. Jeżeli nowy Passat rzeczywiście zostanie pozbawiony manualnej skrzyni biegów, to ten sam los spotka Skodę Superb, gdyż oba modele są ze sobą blisko spokrewnione. Możemy także oczekiwać, że odświeżony Seat Leon oraz Skoda Octavia również utracą z kokpitu trzeci pedał.

2021 Volkswagen Tiguan

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz