Lancia wraca na globalny rynek

Włoska marka zamierza rozpocząć sprzedaż swoich modeli poza Włochami od 2024 roku.

Lancia z pewnością należy do grona kultowych marek, która jednak w przeciągu kilku ostatnich lat znacząco podupadła i obecnie oferuje jedynie jeden model Ypsilon, który dostępny jest wyłącznie we Włoszech. Dodatkowo zauważenie starszej Lancii na polskich drogach także nie należy do najczęstszych widoków, jednak wkrótce fani tej marki nie będą musieli jechać aż do Włoch, aby kupić wymarzoną Lancie, a co więcej będą mieli większy wybór modeli.

Od czasu połączenia PSA i FCA na początku bieżącego roku, docierały do nas różne pogłoski sugerujące o przyszłości włoskiej marki, jednak żadna z nich przez długi czas nie została oficjalnie potwierdzona. Nieco później dowiedzieliśmy się, że Alfa Romeo, DS i Lancia połączą swoje siły przy opracowywaniu kolejnych generacji swoich modeli, a w marcu bieżącego roku prezes Stellantis, John Elkann stwierdził, że zarówno Alfa Romeo, jak i Lancia otrzymają większe możliwości jak dotychczas. Jednak dopiero teraz wiemy, co oznaczały te słowa.

Sam dyrektor generalny Lancii, Luki Napolitano, powiedział w wywiadzie dla Automotive News, że marka powróci do sprzedaży samochodów poza granicami swojego kraju za niecałe trzy lata. Dodatkowo Lancia zamierza wprowadzić trzy nowe modele, w tym Ypsilon nowej generacji, który będzie dostępny z elektrycznymi, jak i spalinowymi układami napędowymi, a także nowego crossovera i hatchbacka. Dodatkowo wiemy już, że do oferty powróci legendarna Delta, jednak na jej debiut będziemy musieli poczekać co najmniej do 2026 roku.

Ekspansja Lancii rozpocznie się od Austrii, Belgii, Francji, Niemczech i Hiszpanii w 2024 roku, a niespełna rok później marka trafi również do Wielkiej Brytanii. Niestety jak na ten moment nie mamy żadnej zapowiedzi, aby Lancia była dostępna w Polsce, jednak nie wykluczamy takiej możliwości. Niezależnie od ostatecznej dostępności włoskiej marki w naszym kraju, klienci, którzy będą chcieli zakupić którykolwiek z jej modeli będą mogli udać się do Niemiec zamiast do Włoch, co z pewnością stanowi zdecydowane ułatwienie.

Nad nowymi modelami Lancii będzie czuwał Jean-Pierre Ploue z Imparato, który obiecuje „czystą włoską elegancję, z miękkimi powierzchniami i świetną jakością”. Dodatkowo nowy dyrektor generalny marki chce zmienić pozycję Lancii jako producenta samochodów zbliżonego do premium i skierowanego dla osób w średnim wieku 55 lat z co najmniej jednym dzieckiem w domu. Lancia zamierza również zrezygnować ze sprzedaży samochodów skierowanych głównie dla kobiet.

Warto także dodać, że Lancia zamierza sprzedawać samochody wyłącznie elektryczne do 2026 roku i będą one skierowane do potencjalnych klientów i właścicieli takich marek jak Tesla, Volvo czy Mercedes spod szyldu EQ. Ponadto Napolitano uważa, że ​​nowa generacja samochodów Lancii powinna przyciągnąć ludzi, którzy chcą napędzać zmiany i interesują się nowymi technologiami.

2020 Lancia Ypsilon Monogram

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz