Samochody elektryczne

Kia oficjalnie zapowiedziała elektryczne EV9

Nowy model będziemy mogli zobaczyć publicznie już 17 listopada podczas Los Angeles Auto Show.

Kia postanowiła praktycznie nie odsłaniać swoich kart i nie zdradziła nam żadnych dodatkowych szczegółów technicznych, czy specyfikacji ograniczając się do stwierdzenia, że EV9 przyjmuje „ultranowoczesny wygląd zewnętrzny”. Oczywiście nie można się z tym kłócić, gdyż pojazd doczekał się bardzo futurystycznego wyglądu i wybiega zdecydowanie dalej w przyszłość w porównaniu do EV6 oraz pozostałych modeli marki.

Nowa Kia EV9 Concept doczekała się pudełkowatego kształtu oraz praktycznie płaskiej linii dachowej. Oprócz tego model jest zdecydowanie większy od „szóstki”, co jest oczywiste, gdyż przeskok nomenklatury z „EV6” do „EV9” sugeruje znacznie większe rozmiary, aby nazewnictwo marki miało jakikolwiek sens. Sam pojazd doczekał się typowo koncepcyjnych elementów pokroju dużych obręczy, kamer bocznych, które zastąpiły tradycyjne lusterka, czy też zaawansowanego technologicznie oświetlenia z diodami LED po bokach zamkniętej kratki.

Pojazd został również pozbawiony tradycyjnych klamek, dzięki czemu otrzymaliśmy bardziej elegancki profil boczny, który wyróżnia się masywnymi liniami nadwozia ciągnącymi się od przednich i tylnych błotników do słupków A i B, co nadaje projektowi bardzo ciekawy wygląd. Koncepcja doczekała się również masywnego szyberdachu w kształcie sześciokąta, co również jest interesującym zabiegiem.

W środku przywita nas minimalistyczne wnętrze z zaledwie kilkoma konwencjonalnymi elementami sterującymi, gdyż większość funkcji będzie obsługiwana przy pomocy ogromnego ekranu inforozrywki przeciągniętego przez połowę deski rozdzielczej. Nie wiemy, czy jest to jeden ekran, czy też składa się on z kilku wyświetlaczy, jednak sam wygląd jest bardzo futurystyczny i oryginalny. Nie mogło również zabraknąć dotykowych przycisków, które zostały podświetlone na biało i znalazły się poniżej ogromnego wyświetlacza, a także futurystycznej kierownicy. Co prawda określenie „kierownica” jest nie do końca trafne, gdyż jej kształt nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi kierownicami.

Oprócz tego pojazd otrzymał pełnowymiarową konsolę środkową, która oddziela kierowcę od pasażera i zawiera długi podłokietnik, który wydaje się być dzielony. Jak na ten moment nie wiemy, czy konsola środkowa będzie przesuwała się do przodu i do tył, tak jak ma to miejsce w Hyundai Ioniq 5. Wiemy natomiast, że pojazd zostanie oparty na płycie podłogowej E-GMP, którą mogliśmy już zobaczyć u EV6 i Genesis GV60.

Nowa Kia EV9 Concept zadebiutuje publicznie już 17 listopada, jednak nie będzie jedyną nowością koncernu Hyundaia podczas tegorocznego Los Angeles Auto Show. Tego samego dnia Hyundai zaprezentuje swoją koncepcję ogromnego, elektrycznego SUV-a o nazwie SEVEN.

2022 Kia EV9 Concept – zwiastuny premierowe

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz