Moto Filmy

Czy 19-letnie Renault Avantime podoła testowi łosia?

Niestety zabrakło dobrych kilku kilometrów na liczniku.

Z reguły testowi łosia poddawane są najnowsze samochody, które wykonują manewr nagłego omijania z lepszym bądź gorszym wynikiem. Jednak hiszpańskim kierowcom zdarza się również testować kilkunastoletnie modele. Na początku lipca kierowcy z kanału KM77 postanowili przyjrzeć się legendzie Citroena Xantia, który rzekomo zdołał zdać test łosia przy prędkości 85 km/h. Jednak ostatecznie okazało się to mrzonką i testowane trzy egzemplarze osiągnęły najlepszy wynik na poziomie 73 km/h. Teraz kierowcy wzięli pod lupę 19-letnie Renault Avantime.

Jeżeli nazwa Avantime nic Ci nie mówi, to nic dziwnego, gdyż model ten był produkowany w latach 2001-2003 i powstało nieco ponad 8.500 egzemplarzy. Testowany pojazd został wyposażony w 3-litrowy, wolnossący silnik V6 generujący 207 KM mocy przy wadze 1700 kg i pochodzi z 2002 roku. Co więcej, ma on już na swoim koncie 250.000 km i został obuty tanimi oponami Wanli S-1063 235/50 R17, natomiast samo zawieszenie nie zostało wymienione od 40.000 km.

Hiszpańskim kierowcom udało się wykonać czysty przejazd przy prędkości 69 km/h, co nie stanowi najlepszego wyniku. Z drugiej jednak strony identyczny rezultat uzyskała nowa generacja Volkswagena Golfa. Co więcej, Renault było bliskie wykonania czystego przejazdu przy prędkości 70 i 71 km/h, lecz za każdym razem delikatnie najeżdżało na jeden z pachołków w drugiej sekcji przeszkód, jednak nie doprowadzając do jego przewrócenia.

Pojazd wykazuje się dobrymi właściwościami jezdnymi, jednak samo nadwozie bardzo mocno się toczy. Dodatkowo pod koniec kierowca musi ostro skręcić kierownicą, aby nie uderzyć w żaden pachołek, co nie jest zbyt komfortowe. Przy wyższych prędkościach Avantime wykazuje pewne problemy z nadsterownością, która staje się bardzo widoczna przy 75 km/h. Kierowcy postanowili nie kusić losu i nie podjęli się podejścia z wyższą prędkością, aby nie uszkodzić leciwego już samochodu.

Renault Avantime nie wypadło najgorzej podczas testu łosia, jednak dla porównania 20-letni Citroen Xantia pozbawiony systemu stabilizacji toru jazdy zdołał wykonać czysty przejazd przy prędkości 73 km/h. Natomiast Avantime zostało wyposażone w system stabilizacji toru jazdy, wiec mogliśmy spodziewać się nieco lepszych wyników. Być może zastosowane opony okazały się niewystarczające dla masywnego Renault.

2022 Renault Megane E-Tech Electric

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz