BMW zapowiedziało prototyp M LMDh

Będzie on duchowym następcą legendarnego V12 LMR.

BMW już od dłuższego czasu nie bierze udziału w wyścigach wytrzymałościowych, a ostatni największy sukces bawarskiej marki przypada na rok 1999, kiedy to zespół BMW wygrał 24-godzinny wyścig Le Mans wraz z kultowym V12 LMR. Niestety zespół już nigdy nie powtórzył swojego wyczynu, jednak wiele wskazuje na to, że bawarska marka szykuje swój wielki powrót.

W czerwcu bieżącego roku bawarska marka ogłosiła, że wraca do Daytona w 2023 roku, co oznacza powrót do wyścigów samochodów sportowych z najwyższej półki w ramach nowej kategorii prototypów LMDh. Od tego czasu minęło już kilka miesięcy, jednak BMW nie próżnowało w tym czasie i pracowało nad swoim nowym M LMDh, który właśnie doczekał się pierwszego zwiastuna.

Zaprojektowany w ścisłej współpracy BMW M Motorsport i BMW Group Designworks, projekt prototypu BMW M LMDh ma łączyć „kultowe elementy DNA designu BMW M Motorsport z wydajną architekturą ultranowoczesnego prototypu”, który jest przykładem „trzewnej wydajności”.

Niestety ciężko nam stwierdzić, co będą oznaczały te słowa w praktyce, gdyż grafika ujawnia tylko szkic nowego prototypu. Charakterystyczne kolory M znalazły się na ogromnym splitterze, który rozmiarem ustępuje jeszcze większym nerkom, które doczekały się fioletowego wykończenia, bądź też zostały dodatkowo podświetlone. Niestety zwiastun ogranicza się jedynie do przodu pojazdu, jednak możemy dostrzec na tyle ogromny spojler rozciągnięty po prawie całej szerokości samochodu.

Jak na ten moment BMW nie zapowiedziało powrotu do 24-godzinnego wyścigu Le Mans, jednak nadchodzący start w wyścigu Daytona w 2023 roku, który również trwa pełną dobę stanowi wystarczającą sugestię. Wyścig wytrzymałościowy Daytona jest faktycznie pierwszym wyścigiem, w którym mogą ścigać się prototypy LMDh oparte na LMP2, jednak nie widzimy żadnych problemów, aby BMW wróciło także na Circuit de la Sarthe.

Dodatkowo grupa BMW Motorsport ogłosiła, że BMW Team RLL będzie rywalizować w dwóch prototypach LMDh od 2023 roku, kontynuując współpracę trwającą od 2009 roku.

2021 BMW i Vision Circular Concept

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz